נוסח מכתב התפטרות

מכתב התפטרות

ניסוח של מכתב התפטרות

 

 
ניסוח מכתב התפטרות איננו מלאכה שיש להקל בה ראש. כשם שהיינו רוצים שיקדישו מחשבה בכתיבת מכתב פיטורין לנו (חס וחלילה, חס ושלום), כך אנחנו צריכים להקדיש מחשבה לפורמט מכתב ההתפטרות שלנו. ניסוח מכתב התפטרות כולל מספר מרכיבים, אשר נסקור במאמר זה.
 

מה כולל נוסח מכתב התפטרות

נוסח מכתב התפטרות כולל מספר נושאים שיש לתת אליהם את הדעת:
 • הודעה רשמית על הפסקת העבודה מצדכם – לצורך מתן הודעה מוקדמת כמחויב בחוק
 • התייחסות אישית להפסקת העבודה  - לשם יצירת אווירה חיובית
 • הכנסת כל הפרטים הטכנים אשר יניעו את "גלגלי ההתפטרות" – כאן עליכם להקפיד להכניס פרטים אשר יהפכו את ההתפטרות לרשמית ובמקביל יפזרו את הערפל למעסיקכם, אשר עשוי להיות מוטרד מעזיבתכם
 

אז איך כותבים מכתב התפטרות

מכתב התפטרות מטרתו הרשמית, היא להודיע למעסיק כי אתם צפויים לעזוב בקרוב ושעליו להיערך בהתאם. החוק קובע כי אתם מחויבים להודיע למעסיק ולא ניתן לעזוב את מקום העבודה מבלי להודיע על כך מראש. למעסיק יש את הזכות לשמוע מכם מראש על העזיב ולהתארגן בהתאם (למצוא לכם מחליף, לבצע חפיפה).
רצוי למען את המכתב למנהל הישיר שלכם, יש מקרים בהם נהוג לכתוב למחלקת משאבי אנוש. אם אתם לא בטוחים, הטיפ הבטוח ביותר הוא לכתוב למנהל הישיר ולכתב כל גורם אחר שנראה לכם שייעלב אם לא תודיעו לו רשמית (כמובן לא מדובר בחברים למקום העבודה, אלא למנהל בכיר ולמחלקת משאבי אנוש לרוב).
 
 
 1. התחילו את המכתב במילות הערכה לארגון, בכדי ליצור אוירה חיובית. מילים כמו "לאחר תקופה נהדרת... בתום שנים מלאות סיפוק... וכו'", יפשירו את הקור של הסיטואציה. אפשר להודות לארגון כאן או בסוף "על תקופה נהדרת".
 2. אפשרי: ציינו את הסיבה לעזיבה – אם הסיבה לעזיבה היא משהו שייתן למנהלים שלכם "עלה תאנה" נצלו זאת. המנהלים שלכם, במיוחד אם אתם עובדים מוערכים, כעת עומדים בפני תחושה קשה שלא עשו את מלאכתם נאמנה (ייתכן שהבוס שלהם אפילו משדר להם תחושה זו). אם אתם רוצים לעזור להם, תנו להם סיבה שקל יהיה להם לתרץ בה את עזיבתכם. סיבות לדוגמא כוללות: לאחר שנים רבות, הגעתי לסיפוק... למרות שביעות הרצון שלי קיבלתי הצעה שאי אפשר לסרב לה... השינוי בתא המשפחתי מאלץ אותי לשקול מחדש... העתקת מגורי לירושלים... וכדומה. זהו לא המקום לנקום בבוס, להטיח האשמות בחברה וכו'. למעשה אין כלל מקום כזה ומטרתכם היא להצניע את הכעס שאולי יש לכם על הארגון ולסיים את עבודתכם בצורה נאותה.
 3. ציינו את תאריך הוצאת המכתב ואת תאריך עזיבתכם - במידה ואתם יודעים מה התאריך שברצונכם לעזוב ציינו זאת. החוק קובע מפורשות כמה ימי הודעה מוקדמת עליכם לתת למעסיק וחובה עליכם לעמוד בהם. יחד עם זאת, ייתכן שתרצו לתת למעסיק יותר זמן להתארגן.  זהו מקום טוב גם לציין כי תשמחו לבצע חפיפה מסודרת עם עובדי הארגון הרלוונטים. זכרו שהמעסיק לא חייב לקבל את התאריך שלכם, הוא מחויב רק לימי ההודעה המוקדמת. חשוב לכתוב גם את תאריך הוצאת המכתב כדי שהמעסיק לא יטען כי התפטרתם מאוחר יותר ולא מילאתם את חובת ההודעה המוקדמת.
 4. סיימו בנימה אישית ובברכת הצלחה – זה המקום לציין כל מחמאה שיש לכם, החל מ "חשוב לי לציין את ההשקעה הרבה שנתת לי בשנים האחרונות שסייעה לי מאוד" וכלה ב "אני שמח לראות שאני עוזב ארגון גדול ומצליח שאני גאה לומר שעבדתי בו".
 

הטעויות הגדולות של כתיבת מכתב התפטרות

ישנן כמה טעויות נפוצות לכתיבת מכתב התפטרות, ואלו הן המובילות שבהן:
 • הנקמה – זכרו שהכדור עגול, אסור לשרוף גשרים ויפגשו אתכם תמיד בסיבוב. אלו אינן קלישאות בלבד אלא אמיתות שעשויות עצובות בשבילכם אם תשכחו אותן. אל תכתבו לעולם "בהזדמנות זו אני רוצה לציין שהדבר הכי טוב שיקרה לי בחיים זה לא לראות את פרצופך הנאלח מדי בוקר"
 • נחמדות היתר – בדומה להסרת פלסטר, התפטרות כואבת פחות כאשר היא ברורה ומיידית. אל תנסו להיות נחמדים מדי, הגדירו בבירור את רמת המוכנות שלכם לעזור לארגון מבחינת זמן הישארות בחברה ואל תוותרו על זכויותיכם. אל תכתבו אף פעם במכתב התפטרות "אני יכול לעזוב באופן די גמיש בחודשים הקרובים, חשוב לי לעזור לכם, אבין אם לא תוכלו לשלם לי את הבונוס השנתי, שהרי אני עוזב מעט אחרי מועד קבלתו"
 • שליחת מכתב התפטרות לקויה – אל תשלחו מכתב התפטרות בדואל, אלא הגישו אותו מודפס ופנים אל פנים במידת האפשר. גם הודעות SMS בסגנון "אני עוזב" אינן מוגדרות מכתב התפטרות רשמי.
 • סגנון וטעויות הכתיב – ההנחה "אם אני עוזב, מה איכפת לי מה יחשבו", כאמור איננה נכונה ולכן דאגו להשאיר רושם אחרון חיוב. עברו על מכתב ההתפטרות שלכם וודאו כי הוא מנוסח נכון, מסוגנן היטב מבחינת פונטים וגדלי אותיות ואין בו שגיאות כתיב. אל תכתבו במכתב ההתפטרות את המשפט השגוי "היה לי אחלה לעבוד כאן ואני מאכל לכולכם הרבה דרך הצלחה רבה".

 

 

טיפים אחרונים לכתיבת מכתב התפטרות

 • קראו את דוגמא למכתב התפטרות ואף העתיקו אותה והשתמשו בנוסח מכתב ההתפטרות שבה.
 • אם אתם כותבים מכתב התפטרות, כנראה שמצאתם עבודה. חשוב שתבינו לפני שאתם חותמים חוזה חדש מהי קרן פנסיה ומהי קרן השתלמות – שני אפיקי חיסכון שרבים לא מבינים ומפסידים לכן אלפי ועשרות אלפי שקלים
 • אם עדיין לא מצאתם עבודה, הכינו קורות חיים חדשים בהתאם להמלצות שבמאמר זה, ולימדו אם אתם זכאים ל- דמי אבטלה או פיצויי פיטורין


 

 

מאמרים מרכזיים – פיטורין

מכתב פיטורין

נוסח מכתב פיטורין

מהו פורמט מכתב פיטורין ראוי וחוקי. כיצד כותבים מכתב פיטורין הגון ומכובד ומהן זכויותיכם כעובדים המקבלים מכתב פיטורין.

התפטרות

התפטרות

מהן הזכויות במקרה של התפטרות, איך לנסח הודעת התפטרות, למי להגיש הודעה על התפטרות מעבודה, מתי מקבלים פיצויים ואיך כותבים מכתב התפטרות

התמודדות עם פיטורים

אף אחד לא רוצה לשמוע את המילים "אתה מפוטר", ואם בכל זאת נפלה בחלקו של מישהו הזכות המפוקפקת של להיות מפוטר, הרי שהוא ודאי יעדיף לשכוח מהחוויה הזו מהר ככל שניתן.

לכל המאמרים >>

שאלות ותשובות – פיטורין

האם צריך שימוע לפני פיטורין?

תשובה: אכן כיום, הליך  של פיטורין מחייב שימוע לעובד...

איך מחשבים פיצויי פיטורין?

תשובה: מחשבים פיצויי פיטורין בדרך פשוטה מאוד: עבור כל...

מהם פיטורין שלא כדין?

תשובה: פיטורים שלא כדין, הם פיטורין של עובד עקב סיבות...

לכל השאלות והתשובות >>
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו