חוק דמי הבראה – למד כמה כסף מגיע לך ומתי

 

כל עובד זכאי לקבל דמי הבראה לאחר שהשלים שנת עבודה ראשונה אצל המעסיק. סכום דמי ההבראה המשולם לך מדי שנה הוא סכום משמעותי. למד מהן הזכויות שלך, מתי הן מופרות, מתי לא תהיה זכאי לתשלום לפי חוק דמי הבראה ומה קורה אם אתה עובד בשני מקומות עבודה במקביל

תשלום דמי הבראה – סעיף חשוב בתלוש השכר שלך

רכיב דמי ההבראה עומד בבסיס הרעיון להעניק לך סכום כסף על מנת שתצא לחופש ותשוב רעננים לעבודה. תשלום דמי הבראה עצמו מבוצע במרבית המקרים בתקופת הקיץ (בין החודשים יוני לספטמבר). עם זאת, ישנם מקומות עבודה המחלקים את תשלום דמי ההבראה על פני השנה כולה, כך שתקבל את החלק היחסי בתלוש המשכורת החודשי שלך.

כיצד מחושב תשלום דמי הבראה

לפי חוק דמי הבראה כיום דמי ההבראה להם אתה זכאי עומדים על 374 שקלים ליום, ובמגזר הציבורי 427 שקלים ליום. הסכום מתעדכן בהתאם למדד המחירים לצרכן מדי שנה או על פי הסכם קיבוצי בין ההסתדרות למעסיקים. עם זאת, הזכאות לדמי הבראה תינתן לך רק בתנאי שאתה מועסק במקום העבודה כשנה. מספר ימי ההבראה להם אתה זכאי משתנה בהתאם לוותק שלך בעבודה, על פי החישוב הבא:
מצד שני, אם התחלת לעבוד בחודש מרץ ודמי ההבראה משולמים ביולי – לא תהיה זכאי לדמי הבראה מאחר ולא השלמת שנת עבודה. עם זאת, בחודש יולי בשנה שלאחר מכן תקבל את דמי ההבראה לשנת העבודה השניה שלך ואת החלק היחסי עבור חודשי העבודה הראשונים שלך (ממרץ עד יולי בשנת העבודה הראשונה).
 
למאמרים נוספים בתחום ראו: התמודדות עם פיטורין, חישובי שכר והכנסה נוספת

כיצד מבוצע תשלום דמי הבראה לעובד במשרה חלקית או בשני מקומות עבודה

במידה ואתה עובד במשרה חלקית,לפי חוק דמי ההבראה, תהיה זכאי ישולמו באופן יחסי לחלקיות המשרה שלך. כך למשל, אם אתה עובד בחצי משרה, תהיה זכאי למחצית מגובה דמי ההבראה אותם מקבל עובד במשרה מלאה .
אם אתה עובד בשני מקומות עבודה שונים במקביל, תהיה זכאי לדמי הבראה מכל אחד מהמעסיקים שלך. החישוב של גובה דמי ההבראה יעשה על פי החלק היחסי של המשרה שלך אצל כל אחד ממקומות העבודה שלך, ומבלי שתהיה ביניהם תלות כלשהי.

 

מתי לא תהיה זכאי לתשלום דמי הבראה

אם אתה יוצא לחופשה ללא תשלום דמי ההבראה שלך עלולים להיפגע. למעשה, בחישוב שנתי של דמי ההבראה המגיעים לך תקוזז תקופת ההעדרות שלך. לעומת זאת, חופשת לידה כן נחשבת כתקופה המזכה בדמי הבראה לכל דבר ועניין.
עם זאת, במקרה בו אתה נעדר מהעבודה כתוצאה מתאונת עבודה תשלום דמי הבראה ינתן לך רק בתנאי שאתה לא מקבל תשלום כלשהי בגין הפגיעה שלך מהביטוח הלאומי ואינך מקבל שכר כלשהו מהמעסיק. אם המעסיק שלך ממשיך לשלם לך משכורת בתקופת העדרותך מהעבודה, תקופת ההיעדרות שלך תחושב כאילו עבדת במקום העבודה.
 
טיפ למקבלי דמי הבראה:
קרא עוד על האופן שבו מתבצע חישוב השכר שלך ובדוק האם אתה מנצל את נקודות זיכוי במס המגיעות לך

 

אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו