פיצויי הלנת שכר – מתי תהיו זכאים לקבלם ובאילו תנאים

אם שכרכם לא שולם לכם בזמן תהיו זכאים לפיצויי הלנת שכר. לימדו מהם התנאים לקבלת פיצויי הלנת שכר, מתי דווקא לא תהיו זכאים לקבל אותם וכיצד הם מחושבים...

המעסיק לא יכול לדחות את השכר שלכם ואם יעשה כן, יחוייב בתשלום פיצוי הלנת שכר!

 

כעובדים שכירים אתם תלויים לגמרי במשכורת שהמעסיק שלכם משלם לכם מדי חודש, או במועד שנקבע בחוזה ההעסקה שלכם. סביר להניח שאת ההוצאות שלכם אתם מתאימים למועד שבו המשכורת שלכם נכנסת ולגובה המשכורת.
 
מכאן שאם המעסיק שלכם לא ישלם לכם את המשכורת בזמן אתם עלולים לסבול מנזקים כלכליים חמורים – צ'קים שחוזרים, משכנתא שלא משולמת ושלא נדבר על מחייה יום יומית. חוק הגנת השכר בא לעזרתכם במקרה זה וקובע כי במקרה ששכרכם הולן (כלומר: לא שולם לכם בזמן) המעסיק יאלץ לשלם לכם פיצויי הלנת שכר.
 
 

תשלום אחרי 10 לחודש נחשב הלנת שכר עבודה

למעשה, אתם זכאים לקבל את המשכורת שלכם תוך חודש מהיום בו היא משולמת. במילים אחרות: אם עבדתם בינואר, המשכורת שלכם צריכה להתקבל ב-31 לינואר. עם זאת, ישנם מעסיקים שמשלמים את השכר ב-10 לחודש, ובהתאם לדוגמה שלפנינו - ב-10 לפברואר – מה שנחשב מקובל וחוקי. מצד שני, כל יום אחרי ה-10 לחודש ייחשב כהלנת שכר ויזכה אתכם בפיצויי הלנת שכר.

מדוע אתם זכאים לפיצויי הלנת שכר אם משכורתכם לא שולמה לכם בזמן

כאמור, על מנת למנוע מצב בו המעסיק לא ישלם לכם את המשכורת בזמן החוק קבע את סנקציית פיצויי הלנת שכר המופעלת כנגד המעסיק. הסנקציה מופעלת במידה ולא קיבלתם, כאמור, משכורת תוך תשעה ימים מהמועד בו הייתם לקבל אותה. הפיצוי נועד גם להיות אקט מרתיע עבור מעסיקים על מנת שישלמו לעובדים בזמן ולשמור על זכויות העובדים, וגם לכסות נזקים שאולי נגרמו לכם כתוצאה מאי קבלת המשכורת.    

הכירו את שתי השיטות לקביעת גובה פיצויי הלנת השכר המגיעים לכם

קיימות שתי שיטות לחישוב פיצויי הלנת שכר, כאשר הסכום הגבוה ביותר שיתקבל באחת משתי הדרכים יקבע באיזו שיטה יחושב פיצוי הלנת השכר שלכם:
שיטה א' לחישוב פיצויי הלנת שכר - פיצויי הלנת שכר בשיטה זו מחושבים כך: עבור השבוע הראשון של ההלנה תקבלו פיצוי הלנת שכר בסך 5% מהשכר המולן שלכם. למשך יתר הזמן בו הולן השכר שלכם תהיו זכאים לפיצוי בגובה 10% מהשכר שלכם. בשיטה זו פיצויי הלנת השכר שתקבלו יתווספו אך ורק לשכר המולן ולא לסכום שכולל את פיצויי ההלנה (כלומר אין כאן "ריבית דריבית" אבל זה בכל מקרה יוצא פיצוי נאות).

שיטה ב' לחישוב פיצויי הלנת שכר – בשיטה זו יחושבו פיצויי הלנת השכר שלכם על ידי חישוב הפרשי הצמדה על תקופת ההלנה כולה ובתוספת של 20% על הסכום הכולל (כלומר: השכר המולן + הפרשי ההצמדה). אם השכר הולן למשך פחות מחודש יחושב באחוז היחסי מתוך ה-20% הכוללים.

חישוב הלנת שכר

לפניכם טבלה לחישוב הלנת שכר. שימו לב כי בטבלה דוגמא לשכר בגובה 5000 ש"ח ו-10,000 ש"ח לתקופות הלנת שכר של חודש, חצי שנה ושנה.
 
כמה זמן מלינים לכם שכר גובה השכר שלכם כמה כסף תקבלו גובה השכר שלכם כמה כסף תקבלו
חודש
5000 ש"ח 7,250 ש"ח 10,000 ש"ח 14,500 ש"ח
חצי שנה  5000 ש"ח 17,750 ש"ח 10,000 ש"ח 35,500 ש"ח
שנה 5000 ש"ח 31,250 ש"ח 10,000 ש"ח 62,500 ש"ח
 

מתי לא תהיו זכאים לפיצויי הלנת שכר

קיימים מספר מקרים בודדים בהם בין דין לעבודה יראה בהלנת השכר כלא מצדיקה קבלת פיצויי הלנת שכר:
אם הלנת השכר נעשתה בשל טעות כנה – אם למשל, הנהלת החשבונות של המעסיק הקלידה מספר חשבון בנק שגוי שלכם ובעקבות כך הכסף לא עבר לחשבונכם.

אם הלנת השכר נעשתה בנסיבות שלא היו בשליטת המעסיק – אם למשל הייתה מעילה בכספי החברה, המחשב המרכזי קרס, או אם קרה כל אירוע אחר שלא הייתה למעסיק שליטה עליו ובעקבותיו הולן שכרכם – המעסיק לא יחוייב לשלם לכם פיצויי הלנת שכר.

אם הלנת השכר התקיימה בשל חילוקי דעות על גובה השכר – אם אתם סבורים שמגיע לכם סכום מסויים כשכר עבודה, בעוד שהמעסיק שלכם סבור אחרת ובמידה וחילוקי הדעות הם ממשיים, בית הדין לעבודה עשוי למצוא את הלנת השכר כלא מצדיקה פיצוי.

כמה מס תצטרכו לשלם על פיצויי הלנת השכר שלכם

ברמת העיקרון, לא תצטרכו לשלם מס על פיצויי הלנת השכר שמגיעים לכם, אך פטור זה מוגבל בתקרה המותאמת לגובה השכר שלכם: אם השכר שלכם עולה על 6,990 שקלים בחודש (במשך חודש כלשהו מתוך 24 החודשים שקדמו לפיצוי) תוכלו להנות מפטור במס רק לגבי סכום הפרשי הצמדה והריבית על השכר נטו שהולן לאחר ניכוי המס. במילים אחרות: פיצויי הלנת שכר מחושבים לפי הברוטו שלכם ומכאן שעליכם לשלם מס על כל פיצוי שקיבלתם מעבר לנטו.
 
קראו עוד על פיצויי פיטורים ועל חישוב דמי אבטלה
 

 

אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו