צמצם את המרחק בין הברוטו לנטו במשכורת שלך

חישוב שכר

חישוב שכר מברוטו לנטו – כיצד נערך חישוב השכר שלך

חישוב שכר הוא לא עסק מסובך, אך הוא מכיל מרכיבים חשובים רבים שעושים את ההבדל בין הברוטו והנטו שלך. בין השאר עליך לשלם מס הכנסה, ביטוח לאומי ופעמים רבות גם הפרשות לטובת תגמולים שונים. אז איך נערך חישוב השכר שלך – כל התשובות במאמר הבא

חישוב שכר יקבע מה הנטו שתקבלו בסוף החודש

ברוטו ונטו הם שני מרכיבים חשובים בחישוב השכר הכולל שלך. המשכורת שאתה מקבל משולמת לך בברוטו, ואילו לאחר שמקוזזים ממנה מיסים, הפרשות שונות וקיזוזים שונים תיוותר עם הנטו.
 
כולנו בעצם רוצים לדעת עם כמה כסף נישאר בסופו של דבר ולכן נהוג לעשות חישוב שכר מברוטו לנטו כאשר הנטו הוא בעצם "השורה התחתונה": כמה כסף תכל'ס אתה מקבל לחשבון הבנק שלך.
ההפרש בין הברוטו לנטו נקבע בחישוב השכר שלך בהתאם לפרמטרים שונים שנסביר מיד.
 
 
 
 

חישוב שכר מורכב קודם כל מחבות המס שלך (מעודכן ל2014) 

כל אזרח המקבל שכר חייב על פי פקודת מס הכנסה לשלם מס המחושב ממשכורתו .על מנת שאחוז המס שכל אחד מאיתנו משלם יהיה מידתי ביחס למשכורתו המדינה קבעה מדרגות מס. מדרגות המס מגדירות את אחוז המס בהתאם לרמת השכר באופן פרוגרסיבי (ישיר): ככל שרמת ההכנסה גבוהה יותר - המס גבוה יותר, ולהפך: ככל שרמת ההכנסה נמוכה יותר - אחוז מס נמוך יותר.
בישראל קיימות כיום שש מדרגות מס המותאמות לשש רמות שכר שונות – מהנמוכה ביותר (שכר מינימום) ועד לשכר הגבוה ביותר: מדרגות המס היו אמורות להשתנות אך בדצמבר 2013 השינוי בוטל. 

על שכר חודשי הנמוך מ-5,280 ש"ח (שכר מינימום) תחויבו ב-10% מס.
על שכר חודשי העומד בין 5,281 ש"ח ל-9,010 ש"ח תחויבו ב-14% מס.
על שכר חודשי העומד בין 9,011 ש"ח ל-14,000 ש"ח תחוייבו ב-21% מס.
על שכר חודשי העומד בין 14,001 ש"ח ל-20,000 ש"ח תחוייבו ב-31% מס.
על שכר חודשי העומד בין 21,001 ש"ח ל-41,830 ש"ח תחוייבו ב-34% מס.
על שכר חודשי העומד בין 41,831 ש"ח ל-67,630 ש"ח תחוייבו ב-48% מס.
שכר חודשי העולה על 67,631 ש"ח תחוייבו ב-50% מס.

המרכיב הנוסף של חישוב שכר: נקודות זיכוי 

גם אם המשכורת שלך זהה בגובהה לזו של חברך לעבודה, יתכן והנסיבות האישיות שלך שונות וחשוב לקחת זאת בחשבון בבואך לבצע חישוב שכר עבודה. רשויות המס מעניקות הקלות במס על פי פרמטרים מוגדרים, מתוך מטרה להקל את נטל המס על אוכלוסיות שיש להן קושי מסויים. ההקלות הללו מכונות נקודות זיכוי. ככל שתצבור יותר נקודות זיכוי – כך יפחת אחוז המס שתשלם. שווי כל נקודת זיכוי כיום עומד על 197 שקלים, כך שאם תצברו 2 נקודות זיכוי תזוכו ב-394 שקלים מתשלום המס שלך.
חלק מהפרמטרים המקנים לך נקודות זיכוי הן אם אתה משפחה חד הורית, חיילים משוחררים, עולים חדשים, משפחות לילדים מוגבלים או בעלי לקות כלשהי, סטודנטים המשלמים שכר לימוד, תושבי עיירות פיתוח או אזורי ספר, תשלום מזונות לילד ועוד.
בחישוב השכר שלך ילקח סכום הברוטו, פחות מדרגת המס שלך ובקיזוז נקודות הזיכוי הנזקפות לזכותך
ולכן כדאי לך לבדוק אם אתה יכול לקבל נקודות זיכוי נוספות ובכך להקטין את המיסים שאתה משלם.
קרא עוד על נקודות זיכוי.

ניכויים נוספים המקוזזים מהשכר שלך

  • ביטוח לאומי ומס בריאות – כל אזרח במדינה חייב לשלם ביטוח לאומי, אפילו אם אינו מקבל שכר. במידה ואתה שכירים שיעור ביטוח לאומי שינוכה מהמשכורת שלך תלוי גם הוא בגובהה, ומשולם בחלקו על ידי המעסיק ובחלקו על ידך.. כחלק מהתשלומים לביטוח הלאומי תשלם גם מס בריאות המגולם בניכוי הביטוח הלאומי.
  • הפרשה לתגמולים – במידה והמעביד שלך מפריש סכומי כסף לטובת קרן השתלמות, קרן פנסיה, קופת גמל  ועוד – הסכומים הללו ינוכו מהשכר שלך. תשלום לטובת תגמולים שונים מתבצע באופנים שונים – תלוי לאן הכסף הולך – וההשתתפות העצמית שלך מחושבת בהתאם.     
  • החזר הלוואה או מקדמה – אם קיבלת הלוואה מהמעביד שלך או מקדמה על חשבון השכר, הסכום להחזר ינוכה מהמשכורת שלך– בהתאם לסיכום שלך עם המעביד. בבואך לעשות חישוב שכר עבודה יש לקחת זאת בחשבון.
בנוסף, אם אתה עובד בעבודה נוספת ולא ביצעת תיאום מס יכול להיות שחישוב השכר שלך שגוי. קרא בהרחבה על תיאום מס ויכול להיות שתוכל לחסוך עוד כמה שקלים.
 
טיפ: אם אתה חשים שהשכר שלך לא מחושב כהלכה תוכלו תמיד להתייעץ עם יועץ מס , רו"ח, או אפילו עו"ד לדיני עבודה . קיימות גם עמותות וארגונים שונים שמטרתם להגן על זכויות עובדים ואשר שרותיהם ניתנים ללא תשלום או בתשלום סימלי בלבד.
 
בדוק האם אתה יכול לקבל דמי הבראה ומתי כדאי לך לבצע תיאום מס.

 

 

מאמרים מרכזיים – תעסוקה, עבודה, קורות חיים, זכויות עובדים ועוד

ימי חופשה

חוק ימי חופש לעובד מחייב את המעסיק להוציא אתכם לחופשה שנתית. בדקו כיצד נעשה חישוב ימי חופשה ומהו גובה תשלום ימי חופשה לו תהיו זכאים בהתאם לוותק שצברתם במקום העבודה.

הבטחת הכנסה

בדוק האם מגיעה לך הבטחת הכנסה – מהם תנאי הסף לקבלתה וכיצד להגיש תביעה לגמלה לפי חוק הבטחת הכנסה

זכויות עובדים

זכויות עובדים בשעת חירום

בזמן מלחמה או פעילות מבצעית עליכם להכיר את הזכויות ואת החובות של כל עובד ומעביד. זכויות עובדים בתקופה כזאת זה נושא מאוד מבלבל - האם אפשר לא להגיע לעבודה או לא?

לכל המאמרים >>

שאלות ותשובות – תעסוקה, עבודה, קורות חיים, זכויות עובדים ועוד

כמה שעות צריך לעבוד בערב חג כדי שזה יחשב ליום עבודה מלא? הרי זה יום עבודה מקוצר..

תשובה:  הכל תלוי בנורמה במקום העבודה. ונפרט: אם נהוג...

אני עובד כשכיר בשני מקומות. אם אני אפוטר מאחד מהם, האם אני זכאי לדמי אבטלה?

תשובה: ככלל התשובה היא לא. יחד עם זאת, אם העבודה שנשארה...

האם אני זכאי לקבל תשלום עבור הזמן בו אני נוסע לעבודה ובחזרה?

תשובה: תשלום עבור נסיעות מעוגן בחוק אולם התשלום מבוצע...

לכל השאלות והתשובות >>
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו