לא יכולים להתפרנס? מגיעה לכם הבטחת הכנסה

הבטחת הכנסה – למי כמה וכיצד זה מגיע לכם

אם אין באפשרותכם להתקיים מסיבות שונות, או אם השכר שלכם זעום ולא מאפשר מחייה מינימלית – המדינה מעניקה לכם דמי הבטחת הכנסה חודשיים. על מנת לקבל הבטחת הכנסה עליכם לעמוד בכמה תנאי סף – לימדו מהם התנאים, מהם הסייגים והחריגים לקבל הבטחת הכנסה:

הבטחת הכנסה – הדרך של המדינה להבטיח לכם מחייה מינימלית

אם אתם לא מצליחים או מסוגלים להתפרנס למחייתכם ומחיית בני משפחותיכם, המדינה מבטיחה את ביטחונכם הכלכלי המינימלי ומאפשרת לכם לקבל הבטחת הכנסה. הבטחת הכנסה נועדה להבטיח את המחייה המינימלית של כל אזרח במדינה כחלק ממדיניות רווחה. אם למשל, אין לכם כל הכנסה או אם ההכנסה שאתם מקבלים נמוכה ממינימום מסויים תהיו זכאים לקבל סכום כסף נוסף מהמדינה שישלים את ההכנסה שלכם. מקרה נוסף בו תהיו זכאים להבטחת הכנסה הוא אם אתם גמלאים שאינם מקבלים פנסיה ממקור כלשהו ואין לכם הכנסות ממקור אחר.
 
 
 

חשוב שתדעו - חוק הבטחת הכנסה מיושם תוך שיתוף גורמים האמונים על השירותים החברתיים, כמו שירות התעסוקה, שרותי הבריאות, החינוך ומוסדות הרווחה השונים.

על מנת לקבל הבטחת הכנסה עליכם לעמוד בשלושה תנאי סף מחייבים

לפי חוק הבטחת הכנסה, על מנת לקבל קצבת הכנסה עליכם לעמוד בשלושה תנאים מחייבים – כאשר עליכם (ועל בני הזוג שלכם) לעמוד בכולם:

  • רציפות תושבות – רק אם אתם אזרחי ישראל במשך שנתיים לפחות ומלאו לכם 20 שנה תהיו זכאים להבטחת הכנסה. עם זאת, קיימות נסיבות מיוחדות (מחלה, הריון, שימוש בסמים ועוד) שמאפשרים לקבל הבטחת הכנסה גם למי שמלאו לו 18. במידה ואינכם שוהים בארץ ב-24 החודשים שקדמו לבקשתכם תוכלו להמצא זכאים לקצבה בתאי שבן או בת זוגכם הם תושבי ישראל 24 חודשים לפחות או אם אתם מקבלים מהמוסד לביטוח לאומי קצבה כלשהי, כגון קצבת זקנה, נכות ועוד. הקיצבה ניתנת במקרים מיוחדים אלה גם לעולים חדשים (בתנאי שהם שוהים בארץ שנה לפחות ושטרם חלפו חמש שנים ממועד עלייתם), ילד יתום, ילד נטוש, הורה יחיד וכדומה.
  • מבחן ההכנסות שלכם – על מנת לקבוע את זכאותכם לפי חוק הבטחת הכנסה יבדקו הכנסותיכם והכנסות בן או בת זוגכם. מדובר בהכנסות שלכם משכר, פנסיה או מקצבאות שעשויות להחשב כשכר עבודה (למשל דמילידה, תגמולי מילואים ועוד) על ההכנסות שלכם לא לעלות על סכום מסויים שמשתנה מאדם לאדם בהתאם לגיל שלכם, מצבכם המשפחתי ומספר הנפשות במשפחה. יש לציין שהכנסות כגון קצבת ילדים, קצבת נכות ועוד לא נחשבות לצורך מבחן ההכנסות.
  • מבחן התעסוקה – המוסד לביטוח לאומי יבחן את מצבכם התעסוקתי לפני שיאפשר לכם לקבל הבטחת הכנסה. בין השאר יבדק האם אתם רשומים בלשכת התעסוקה והאם לא נמצאה עבודה התואמת את יכולתיכם או מצבכם. כמו כן, יבדק האם הופנתם לשיקום מקצועי או להכשרה מקצועית במסגרתה לא תוכלו לעבוד. אם למשל הוצעה לכם עבודה או עבודות אך סרבתם לקבלן – לא תהיו זכאים להבטחת הכנסה למשך חודשיים. הנמצא בהכשרה מקצועית מי ששירות התעסוקה הפנה אותו להשתלמות או להסבה מקצועית הניתנות בשעות היום ובמשך 12 חודשים לכל היותר, והוא משתתף בלימודים השתתפות סדירה.
מקרה אחר בו תחשבו זכאים על פי מבחן השכר הוא אם אתם עובדים אך בשכר נמוך כשכירים או כעצמאיים.

מתי לא תהיו זכאים לקבל דמי הבטחת הכנסה

  • אם אתם שוהים במוסד המוחזק על ידי המדינה, הסוכנות היהודית, רשות מקומית או מוסד דת
  • אם אתם ובן או בת זוגכם משרתים בשירות סדיר בצה"ל
  • אם אתם חברי קיבוץ או מושבשיתופי
  • אם אתם סטודנטים הלומדים במוסד להשכלה גבוהה (כולל מוסדות לימודי דת) 
  • אם יש בבעלותם רכב (כאשר במקרה זה קיימים חריגים, כמו למשל אם אתם נכים הזקוקים לרכב נכה, אם הרכב משמש לצורך הסעה לטיפול רפואי, אם יש לכם ילד נכה ועוד) 

מה גובה דמי הבטחת ההכנסה לו תהיו זכאים

מאחר ולכל אחד נקבעים דמי הבטחת הכנסה בהתאם למצבו והנסיבות האישיות שלו אנו ממליצים לכם לפנות לאתר המוסד לביטוח לאומי בו תוכלו למצוא את הטבלאות המעודכנות ביותר להנוגעות לגובה דמי הבטחת הכנסה השונים.  

כיצד מגישים תביעת הבטחת הכנסה 

על מנת לקבל דמי הבטחת הכנסה יהיה עליכם לפנות למוסד לביטוח לאומי ולמלא את הטופס תביעה לגמלת הבטחת הכנסה . כמו כן, יהיה עליכם להצטייד בתעודת זהות, אישורים שונים המוכיחים את זכאותכם (כמו אישור על פניה ללשכת התעסוקה, אישור על מספר הנפשות בבית, על מצב רפואי וכדומה). בנוסף, יהיה עליכם לצרף פרטי חשבון בנק ודפי חשבון משלושת החודשים האחרונים.
 
קראו עוד על תשלום דמי אבטלה והאם מגיע לכם החזר מס הכנסה

 

 

מאמרים מרכזיים – תעסוקה, עבודה, קורות חיים, זכויות עובדים ועוד

ימי חופשה

חוק ימי חופש לעובד מחייב את המעסיק להוציא אתכם לחופשה שנתית. בדקו כיצד נעשה חישוב ימי חופשה ומהו גובה תשלום ימי חופשה לו תהיו זכאים בהתאם לוותק שצברתם במקום העבודה.

משרד הפנים סניפים

משרד הפנים

בדקו היכן תוכלו לחדש דרכונים או לעדכן תעודת זהות. רשימה מעודכנת של סניפי משרד הפנים שעות פעילות ואמצעי יצירת קשר בכל רחבי הארץ.

חישוב שכר

חישוב שכר

כיצד מתבצע חישוב שכר עבודה. מדוע יש הפרש גדול בין הברוטו בשכר לבין הנטו והאם יש דרכים לצמצם את ההפרש הזה ולהרוויח יותר

לכל המאמרים >>

שאלות ותשובות – תעסוקה, עבודה, קורות חיים, זכויות עובדים ועוד

כמה שעות צריך לעבוד בערב חג כדי שזה יחשב ליום עבודה מלא? הרי זה יום עבודה מקוצר..

תשובה:  הכל תלוי בנורמה במקום העבודה. ונפרט: אם נהוג...

אילו חברות כוח אדם עובדות עם סטודנטים?

תשובה: מרבית חברות כח האדם מאיישות משרות בתחומי האבטחה,...

האם אני זכאי לקבל תשלום עבור הזמן בו אני נוסע לעבודה ובחזרה?

תשובה: תשלום עבור נסיעות מעוגן בחוק אולם התשלום מבוצע...

לכל השאלות והתשובות >>
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו