פיצויים בגין אובדן עבודה – דעו את זכויותיכם

פיטורין הם לא דבר נעים – ולא משנה מה הנסיבות. אם פוטרתם, תהיו זכאים לקבל פיצויים בגין אובדן עבודה מהמעסיק שפיטר אתכם. עם זאת, פעמים רבות מעסיקים מנצלים את חוסר המודעות של העובד ולא משלמים את מלוא הפיצויים שנצברו בגין עבודה שביצעתם. איך תדעו שקיבלתם את מה שמגיע לכם? – ריכזנו עבורכם את כל הזכויות והחובות שלכם ושל המעסיק, כדי שלא תצאו "פראיירים"...

פוטרתם? מגיעים לכם פיצויים על אובדן עבודה

יחסי העבודה שלכם עם המעביד שלכם עשויים לבוא לסיומם בשתי דרכים: פיטורין ביוזמת המעביד והתפטרות ביוזמת העובד. אם פוטרתם, תהיו זכאים על פי חוק לקבל פיצוי בגין עבודה, שמכונה גם פיצויי פיטורין. הסיבה בגינה מעסיקים נדרשים על פי חוק לשלם פיצויי פיטורין בגין עבודה היא כדי למנוע מצב בו כל מעסיק יפטר עובדים על ימין ועל שמאל. במילים אחרות: חוק פיצוי בגין אובדן עבודה נועד להגן עליכם – העובדים. הפיצוי הכספי שתקבלו אם פוטרתם נועד לשמש אתכם כמרווח נשימה עד שתמצאו עבודה חדשה, אך ישולם לכם גם אם מצאתם עבודה מיידית. בנוסף, כאמור, הפיצוי הוא סוג של קנס שהמעסיק משלם על כך שפיטר אתכם. במרבית המקרים אם ההתפטרות תבוא מיוזמתכם, לא תהיו זכאים לקבל את הפיצוי שנצבר בעקבות העבודה שלכם. עם זאת, קיימים מקרים בהם החוק כן מכיר בזכות לקבל פיצויי אובדן עבודה גם אם התפטרתם, ועל כך תוכלו לקרוא במאמר על פיצויי פיטורין.

כיצד לחשב פיצויים על אובדן עבודה

גובה הפיצוי בגין הפסקת העבודה שנכפתה עליכם הוא מכפלת גובה השכר שלכם בשנות הוותק שלכם בעבודה (כולל חודשים שנותרו ביתרת השנה הנוכחית). אם טרם השלמתם שנה במקום העבודה לא תהיו זכאים לפיצויי אובדן עבודה. עם זאת, ישנם מעסיקים שמנצלים את סעיף זה בחוק ומפטרים את העובד מעט לפני שהשלים שנת עבודה מלאה. במקרים אלה בית הדין לעבודה מכיר לעיתים בעוול שנעשה לעובד ומחייב את המעביד לשלם את הפיצוי המגיע לעובד כאילו עברה שנה.
אם המשכורת שלכם אינה משכורת גלובלית (סכום אחיד של שכר ללא התחשבות בשעות או שעות נוספות) אלא מחושבת על פי שעת עבודה, הפיצוי שתקבלו יהיה הממוצע של השעות שעבדתם בשנת העבודה האחרונה שלכם, בהתייחס לסכום הגבוה ביותר שקיבלתם לשעה.

אם אתם מקבלים גם עמלות ובונוסים שונים, כגון בונוסים על מכירה על המעביד להוסיף לפיצויים על אובדן העבודה שלכם את העמלה הממוצעת שקיבלתם בשנת עבודתכם האחרונה.

איך מחושבים הפיצויים על אובדן מקום העבודה שלכם אם שכרכם קוצץ

בעקבות המיתון מעסיקים רבים מקצצים בשכר העובדים (במקום לפטר אותם). אם שכרכם קוצץ מסיבה כלשהי במהלך עבודתכם ובכל זאת פוטרתם, חישובם של פיצויים בגין אובדן עבודה שתקבלו יהיה יחסי בהתאם לשכר לפני ואחרי ההפתחה. כך למשל, אם קיבלתם בשנה אחת 6,000 שקלים, ובשנה השנייה 5,000 שקלים – הפיצוי יחושב על פי הממוצע שיעמוד על 5,500 שקלים. חישוב זה יעשה גם אם המשרה בה עבדתם קוצצה (למשל, מעבר ממשרה מלאה למשרה חלקית).

מה המרכיבים בשכר שמחושבים לצורך פיצויי אובדן עבודה

רבים מאיתנו מקבלים הטבות שונות בנוסף למשכורת היסוד שלנו, כגון הפרשות מעביד לקרן השתלמות, פנסיה, רכב שמקבלים ממקום העבודה, דמי הבראה וכדומה. עם זאת, המרכיב היחיד שנחשב במרבית המקרים לצורך חישוב פיצויי אובדן עבודה הוא שכר היסוד שלכם. עם זאת, קיימות דרכים שונות בהן מעסיקים מוסיפים תוספות קבועות לשכר שלכם, אך באופן שמשתלם להם מבחינת מיסוי ושלכאורה לא נכלל בשכר היסוד. דוגמה לכך עשויה להיות מעסיק שיתן לכם תוספת קבועה לשכר שתיקרא "שעות נוספות גלובליות", למרות שאתם כלל לא עובדים שעות נוספות. תוספת זו, במידה והיא קבועה, צריכה להיחשב כחלק משכר היסוד שלכם, ובמקרה זה החוק יעמוד לצידכם.
המרכיבים שכן נכללים בדרך כלל בשכר היסוד הם תוספת ותק, תוספת יוקר, תוספת משפחה ותוספות מקצועיות שונות שאולי קיבלתם (כמו למשל תוספת לבעלי תואר ראשון).

מה קורה אם לא שולמו לכם פיצויי אובדן העבודה במלואם

אם המעסיק שלכם חטא לכם ולא שילם לכם את המגיע לכם, כדאי קודם כל לפנות למעסיק ולברר איתו את הנושא. פעמים רבות מעסיקים מנצלים את חוסר ההבנה של העובדים במרכיבי שכר ופיצויים ומנסים "לעגל פינות". יתכן ופנייה למעסיק תבהיר לו שאתם לא "פראיירים" והוא יתן לכם את המגיע לכם. אם קיימת מחלוקת והמעסיק אינו מסכים לשלם לכם קיימת האפשרות לפנות לגורמים מקצועיים שמסייעים לעובדים במתן יעוץ ואף יצוג משפטי מסובסד או ללא תשלום, כגון הסתדרות העובדים, קו לעובד ועוד.

אפשרות שנייה היא לפנות לעורך דין המתמחה בדיני עבודה שיוכל לבחון את מצבכם המשפטי ולייעץ לכם האם באמת נעשה לכם עוול או לא. שימו לב – לא תמיד צריך לשלם לערך דין לדיני עבודה על טיפול שלם - לפעמים מספיק שעורך הדין ינסח מכתב מאיים למעסיק על מנת שזה ישלם לכם מחשש לתביעה. עלות מכתב כזה נמוכה הרבה יותר מטיפול כולל ועשוייה להסתכם במאות שקלים בודדים בלבד. ככלל, אל תמהרו לתבוע את המעסיק, אלא מצו את האפשרויות לדיאלוג מחוץ לכותלי בית המשפט.
 
פוטרתם ואתם מחפשים עבודה חדשה? אנו ממליצים לכם לקרוא איך להתכונן לראיון עבודה ולראות קורות חיים לדוגמא

 

אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו