פיטורין בהריון, פיטורין לאחר הלידה

פיטורין בהריון ולאחר הלידה


זכויות נשים בהריון ולאחר הלידה

במאמר זה נסקור את זכויותיהן של נשים בהריון ובמהלך חופשת לידה, ההגנה עליהן מפני פיטורין והזכות שמוקנית להן להתפטר לאחר הלידה ולקבל פיצויי פיטורין.
 

פיטורין במהלך הריון

החוק קובע כי "לא יפטר מעביד עובדת שהיא בהריון וטרם יצאה לחופשת לידה אלא בהיתר מאת שר העבודה והרווחה, ולא יתיר השר פיטורים כאמור אם הפיטורים הם, לדעתו, בקשר להריון".
למה הכוונה אם כן? הכוונה היא שאם אישה נמצאת בהריון לא ניתן לפטר אותה עקב הריון זה, אך אין הדבר אומר שלא ניתן לפטרה כלל (פרטים מייד). העובדה שהמעסיק לא ידע על הריון העובדת, איננה רלוונטית. 

 

פיטורין לאחר לידה

הזכות להיות מוגנת מפיטורין ניתנת לאישה לאחר שעבדה שישה חודשים לפחות אצל המעסיק. במידה וכך, היא זכאית למה שנקרא "תקופה מוגנית מפיטורין" הכוללת את תקופת ההריון, תקופת חופשת הלידה ו- 60 ימים נוספים לאחר חופשת הלידה. הזכות הזו ניתנת גם אם חוזה העבודה עם העובדת הסתיים במהלך התקופה המוגנית ועל המעסיק לקבל עיתר מיוחד ממשרד העבודה והרווחה (מה שלרוב מניא את המעסיק מלנסות בכלל לפטר את העובדת).
 

מתי מותר לפטר אישה בהריון או לאחר הלידה

למעסיק שמורה הזכות לפטר עובדת אם סיבת הפיטורין איננה ההריון או הלידה עצמם. אם ישנם למשל פיטורים קולקטיבים של עובדים, הוא יוכל לומר למשרד הרווחה כי סיבת הפיטורין איננה ההריון ולראיה העובדים האחרים המפוטרים. במקרה זה מפקח העבודה הראשי צריך להחליט אם הטיעון של המעסיק נראה לו אמיתי ואם הוא חושב שסיבת הפיטורין היא ההריון או הלידה הוא יכול לאסור עליהם.
 

פיצויי פיטורין עקב פיטורים בהריון ואחרי לידה

אם פוטרה אישה בהריון בניגוד להוראות החוק, המעסיק מחויב לשלם לה פיצויים מיוחדים:
  • פיצוי על כל חודשי ההיריון בהם הייתה מפוטרת
  • פיצוי על  תקופת חופשת הלידה
  • פיצוי על  90 ימים שלאחר חופשת הלידה הכוללים 60 ימים בנחשבים חלק מ"התקופה המוגנת" ועוד שאסור לפטר + 30 ימים המוגדרים כימי "הודעה מוקדמת"

זכאות לפיצויי פיטורין בשל התפטרות לאחר חופשת לידה

לכל אחד מבני הזוג יש את הזכות להתפטר ממקום עבודתו לצורך טיפול בילד שנולד. הזכות הזאת ניתנת לניצול במשך תשעת החודשים הראשונים לאחר הלידה. במקרה שהאב או האם החליטו להתפטר (גם אם לא פוטרו כאמור, אלא התפטרו בעצמם), הם זכאים לפיצויי פיטורין כחוק. יש לשים לב כי רק אחד ההורים יכול ליהנות מפיצויי פיטורין ואם שני ההורים התפטרו מעבודתם, רק אחד מהם ייהנה מהפיצויים.
 

דמי אבטלה בהריון

אם פוטרת בצורה חוקית (למשל פיטורין קולקטיביים וכדומה), ייתכן ואת זכאית לדמי אבטלה. קראי המאמר דמי אבטלה לנשים בהריון ולאחר הלידה
  
בכל מקרה אם פוטרתם, כדאי לכם להתייעץ עם עורך דין (עם מי שנותן ייעוץ ראשוני חינם) ולברר אם זכויותיכם הופרו, תוכלו לקבל אלפי שקלים כפיצויים, אפילו אם נדמה לכם שהפיטורים היו חוקיים, תופתעו לגלות מה עורכי דין יודעים להשיג...
 

מאמרים מרכזיים – פיטורין

מכתב פיטורין

נוסח מכתב פיטורין

מהו פורמט מכתב פיטורין ראוי וחוקי. כיצד כותבים מכתב פיטורין הגון ומכובד ומהן זכויותיכם כעובדים המקבלים מכתב פיטורין.

קבלת פיצויי פיטורים

קבלת פיצויי פיטורים

קבלת פיצויי פיטורים – באילו מקרים מגיעים לכם פיצויי פיטורים, כיצד נעשה חישוב פיצויי פיטורים ולמי לפנות אם התפטרתם

פיצויים באובדן עבודה

מידע על פיצויים במקרה של אובדן עבודה – כיצד מחושבים הפיצויים ולמי לפנות אם המעסיק מסרב לשלם

לכל המאמרים >>

שאלות ותשובות – פיטורין

איך מחשבים פיצויי פיטורין?

תשובה: מחשבים פיצויי פיטורין בדרך פשוטה מאוד: עבור כל...

איזו הודעה מראש על פיטורין נדרשת?

תשובה: ההודעה מראש על פיטורין נקראת "הודעה מוקדמת...

מהם פיטורין שלא כדין?

תשובה: פיטורים שלא כדין, הם פיטורין של עובד עקב סיבות...

לכל השאלות והתשובות >>
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו