ניתן לשלם פחות מס על פיצויי הפיטורין

פיצויי פיטורין – איך תשלמו פחות מס על הכסף שמגיע לכם

אם פוטרתם מהעבודה וקיבלתם פיצויי פיטורין מכובדים – המאמר הזה בשבילכם. אתם לא חייבים בהכרח "לאבד" את הכסף שלכם לטובת רשויות המס. קיימות מספר דרכים אותן תוכלו לנצל על מנת לשלם מס מופחת. למי זה מתאים ובאילו תנאים? כל התשובות במאמר הבא.

פיצוי פיטורין – ארבע דרכים שתוכלו לנצל על מנת לשלם מס מופחת

עזיבת מקום עבודה עלולה להיות אירוע לא קל, בעיקר אם פוטרתם. רבים מאיתנו מוצאים את עצמם בימים אלה בתור ללשכת התעסוקה, או בקריאת מודעות הדרושים בחיפוש אחר עבודה חדשה. כבר נאמר שחיפוש עבודה הוא עבודה במשרה מלאה, ועד שתמצאו עבודה תוכלו לנצל את כספי פיצוי הפיטורין שהמעסיק שלכם נדרש לשלם לכם. פיצויי פיטורין הוא הכסף שצברתם במשך שנות עבודתכם – מה שעשוי להיות בסופו של דבר סכום לא מבוטל. פיצויי הפיטורין שאתם מקבלים נועדו, בין השאר, לעזור לכם עד שתמצאו עבודה חדשה, אבל הם גם עשויים לשמש אתכם למגוון צרכים אחרים. למעשה, יתכן ותצטרכו לקבל כמה החלטות חשובות על מנת לשמור על הערך הריאלי של הכסף שקיבלתם.

במאמר זה נציג בפניכם ארבע דרכים בהם תוכלו לשלם פחות מס על פיצויי פיטורין:

תשלום מס לפני שיעור המס השולי

במרבית המקרים מפוטרים מושכים את כספי פיצויי הפיטורין שמגיעים להם ומשלמים עליהם מס. המס שתצטרכו לשלם על פיצוי פיטורין שתקבלו הוא בגובה המס השולי שלכם. המס עצמו מנוכה ישירות מהתשלום שמבצע המעסיק שלכם, או הסכום שמגיע לכם מחברת הביטוח, קרן פנסיה, קופת גמל וכדומה.

במידה ואתם זכאים לפיצויי פיטורין תקבלו שני טפסים: טופס 161 שחתום על ידי המעביד, ובו הוא מדווח לרשויות המס על ניתוק יחסי עובד-מעביד. הטופס השני הוא טופס 161 א' שאותו אתם צריכים למלא ובו תעבירו למס ההכנסה את ההנחיות שלכם מה לעשות במענקי הפיצויים או מענקי הפרישה שלכם. כדאי שתדעו שאתם זכאים לסיוע במילוי הטופס מפקיד השומה שלכם. 
אם אתם מחליפים מקום עבודה למשרה שבה תקבלו משכורת גבוהה יותר, כדאי שתשלמו מס לפני שמדרגת המס שלכם תעלה.

רצף קצבה

פעמים רבות קיימת האפשרות להשאיר את פיצויי הפיטורין החייב במס שלכם בקרן הפנסיה או בביטוח המנהלים, ולקבל קצבה חודשית בעתיד. הדבר עשוי להוביל להקטנת חבות המס שלכם, ולפעמים אפילו להוביל לפטור מלא ממס. עם זאת, כדאי לשים לב שלא תשלמו בסופו של דבר מס כשאתם עוזבים את מקום עבודתכם, אבל תשלמו מס גבוה יותר כשתקבלו את הקצבה או הפנסיה. 

רצף זכויות פיצויים 

בשיטה זו באפשרותכם לדחות את המחוייבות שלכם למס הכנסה לתקופה מאוחרת יותר. החיסרון בשיטה זו הוא שאתם דוחים את האפשרות למשוך את כספי הפיצויים. מצד שני, היתרון הוא שאתם שומרים על הזכויות לביצוע פריסת מס לאחר שתעזבו את מקום העבודה הבא שלכם. עם זאת, חשוב שתדעו שיש תקרה לפעולה זו, המחושבת באופן הבא: מספר שנות העבודה כפול השכר הממוצע במשק כפול ארבע. לסכום שמתקבל עליכם להוסיף את ההפרש שבין הסכום הנדרש לכיסוי התחייבויות שהעביר המעביד שלכם, לבין סכום הכספים שעמדו לזכותכם.

הפחתת המס על פיצויי פיטורין על ידי פריסת מס

אחת הדרכים להקל את נטל המס שעליכם לשלם על פיצויי הפיטורין שלכם היא לפרוס את הכספים המגיעים לכם על פני תקופה שלא תעלה על שש שנים. על פי החוק, על כל ארבע שנות עבודה מגיעה לכם שנת פריסה אחת. כך שאם עבדתם 12 שנה במקום עבודה תוכלו לפרוס את פיצוי הפיטורין שלכם על פני שלוש שנים. את הפריסה עצמה ניתן לבצע קדימה או אחורה. עם זאת, פריסה כזו במקרים מסוימים עלולה להיות לא כדאית ומומלץ לבחון את כדאיותה עם יועץ מס  או רואה חשבון.

שימו לב כי למועד עזיבת מקום העבודה יש משמעות בכל הנוגע לפריסת המס שלכם. כך, אם עזבתם את העבודה לפני ה-30 בספטמבר באותה שנה - שנת הפריסה הראשונה שלכם תהיה השנה בה פוטרתם. המס שתצטרכו לשלם במקרה זה עשוי להיות גבוה יותר. עם זאת, אם תעזבו את מקום העבודה לאחר ה-30 בספטמבר, שנת הפריסה הראשונה תהיה שנת המס הבאה. במקרה זה יתכן ותחוו ירידה בהכנסות ותשלמו מס נמוך יותר.
אנו מזמינים אתכם לקרוא עוד על זכאות לפיצויי פיטורים במקרה שהעובד מתפטר ועל פיצוי על אובדן עבודה.
 

מאמרים מרכזיים – פיטורין

תשלום פיצויי פיטורין

תשלום פיצויי פיטורין

סקירת הדרך לקבלת תשלום פיצויי פיטורין, חישוב פיצויי פיטורים והדרך לקבלתם על ידי העובד.

התפטרות

התפטרות

מהן הזכויות במקרה של התפטרות, איך לנסח הודעת התפטרות, למי להגיש הודעה על התפטרות מעבודה, מתי מקבלים פיצויים ואיך כותבים מכתב התפטרות

דוגמא למכתב התפטרות

דוגמא למכתב התפטרות

דוגמא למכתב התפטרות מעבודה, מה צריך להיות כלול במכתב התפטרות מוצלח.

לכל המאמרים >>

שאלות ותשובות – פיטורין

האם ניתן לפטר עובד בשל יציאה למילואים?

תשובה: לא ניתן לפטר עובד בשל יציאה למילואים (התשובה...

האם נדרשת התרעה לפני פיטורין?

תשובה: כיום החוק מחייב לערוך שימוע לעובד לפני הפיטורין (ראה...

האם צריך שימוע לפני פיטורין?

תשובה: אכן כיום, הליך  של פיטורין מחייב שימוע לעובד...

לכל השאלות והתשובות >>
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו