התפטרות

התפטרות


90% מהאנשים מבצעים שגיאות בתהליך התפטרות

שגיאות בתהליך התפטרות כוללות ניסוח לוקה של מכתבי התפטרות, היעדר הודעה על התפטרות למקום העבודה כחוק, ויתור על פיצוייים המגיעים במקרים של התפטרות ועוד.

הודעת התפטרות מעבודה

הודעת התפטרות יש להגיש למעסיק הישיר אם החלטתם להתפטר מתפקידכם. החוק קובע כי גם העובד יעניק הודעה מוקדמת על התפטרות למעסיק (ולא רק המעסיק לעובד במקרה של פיטורין).
הודעה על התפטרות צריכה לכלול תאריך הגשת מכתב ההתפטרות, תאריך כניסת ההתפטרות לתוקף ואפשר (אך לרוב לא מומלץ) לציין סיבות להתפטרות.
 

איך כותבים מכתב התפטרות

לנושא של איך לכתוב מכתב התפטרות הקדשנו מאמרים נפרדים בנושא נוסח מכתב התפטרות וכן דוגמא של מכתב התפטרות
 

התפטרות עובד – הטעויות הנפוצות

עובד אשר מתפטר נוטה לעשות טעויות בתהליך ההתפטרות. טעויות אלו כוללות לרוב הימנעות מכתיבת מכתב התפטרות והסתפקות בהסבר בעל פה לבוס, גרימת נזקים בתקופה שבין הודעת ההתפטרות לכניסת ההתפטרות לתוקף (העובד נבדק בשבע עיניים דווקא בתקופה זו), הוצאת מסמכים רגישים וידע מהחברה לבית לצרכים עתידיים, עידוד עובדים אחרים לעזוב עימו, "סגירת חשבונות" עם עמיתים ומנהלים. התפטרות עובד נכונה צריכה להיות "בצורה האלגנטית" ביותר, בנועם ובהשארת גשרים מאחור. גם אם אתם זועמים על החברה ממנה אתם מתפטרים, דאגו לעזוב בצורה הוגנת ונאה שתכבד אתכם, את הנקמה בהם על עזיבתכם כבר הישגתם.
 

מתי התפטרות מאפשרת קבלת פיצויים

ישנם מספר מקרים שבהם התפטרות מאפשרת קבלת פיצויים גם אם לא הוכנס סעיף מיוחד בחוזה העבודה המאפשר לעובד לקבל פיצויים גם במקרה שהתפטר בעצמו.
 

התפטרות לאחר לידה

בתקופה הראשונה שלאחר הלידה (במשך 9 חודשים) רשאים הן האם והן האב להתפטר ממקום עבודתם לצורך טיפול בילד שנולד. במקרה שבו ההורים נשארים (אחד מהם, זה שהתפטר כמובן) עם הילד בבית, החוק מאפשר להם לקבל פיצויים ממקום העבודה כאילו פוטרו ממנו.
 

התפטרות לצורך טיפול בילד

במקרה שהורים רוצים לעזור יותר בטיפול בילד שלהם, גם אם כבר בגר ואינו תינוק לאחר לידה, ההורים רשאים לקחת מקום עבודה חדש שבו השעות נוחות יותר וכך להצדיק את ההתפטרות לצורך בטיפול בילד, אך המעסיק הקודם יכול לנסות ולטעון כי לא לשם הילד היה הדבר אלא מסיבות אחרות (נטל ההוכחה הוא על ההורה, אך נוטים ללכת לקראתו אם נראה שהוא דובר אמת).
 
  

התפטרות בגלל מחלה

עובד זכאי להתפטר בשל מחלה או מצב רפואי קשה של קרובי משפחתו או חלילא שלו עצמו. על העובד להוכיח כי ההתפטרות בגלל מחלה הייתה נדרשת אם בשל קבלת טיפולים רפואיים, סיוע לחולה שאינו יכול לקבל אחרת וכדומה.
 

התפטרות מרצון עקב פגיעה בתנאי העסקה

אם שינו לכם את תנאי ההעסקה בצורה משמעותית, אתם זכאים להתפטר ולקבל פיצויים בשל פגיעה בתנאי העסקה. הפגיעה צריכה להיות משמעותית ולא העברה מחדר לחדר או שינוי המנהל הישיר או הכפיפים לכם. פגיעה בתנאי העסקה הינה שינוי מהותי של התפקיד והפעולות הנדרשות לביצוע, פגיעה בתנאי ההעסקה דוגמת שכר והטבות שונות וכדומה.
 

התפטרות בשל הצטרפות למשטרה, לצה"ל ולשירות בתי הסוהר

התגייסתם? מזל טוב, אתם זכאים לפיצויים בשל התפטרות עקב גיוס לצה"ל. כך גם בצירוף לכוחות ביטחון אחרים ובראשם המשטרה ושירות בתי הסוהר.
 

 התפטרות ממקום העבודה בשל מעבר לעיר אחרת

במקרה זה נדרש כי המרחק בין היישוב בו גרתם והיישוב החדש יהיה מעל 40 קילומטרים לרוב. יש כל מיני מקרים מיוחדים של שינוי מקום המגורים, למשל בשל חתונה, בשל מעבר מישוב חקלאי ללא חקלאי וכדומה. בכל מקרה ספציפי יש סייגים ותנאים שונים שכדאי להתייעץ לגביהם עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה.
 
אם אתם מחפשים עבודה, כדאי לכם למקד מאמצים באתר אחד המרכז את כל המידע, דוגמת זה גם אם מבקשים כמה שקלים להרשמה, הרווח אם תמצאו משרה טובה לפני אחרים, בלתי ניתן להשוואה. בידקו עכשיו!
 

מאמרים מרכזיים – פיטורין

כתיבת מכתב המלצה לעובד

כתיבת מכתב המלצה לעובד

הסבר על הכנת פורמט מכתב המלצה לעובדים, כיצד לכתוב מכתב המלצה ממעסיק עבור עובד אשר מתפטר או מפוטר.

פיטורין בהריון ולאחר הלידה

פיטורין בהריון ולאחר הלידה

האם מותר לפטר אישה בהריון? האם אישה לאחר לידה יכולה להתפטר ולקבל פיצויי פיטורין? הכל על פיטורים במהלך הריון ואחרי הלידה.

התמודדות עם פיטורים

אף אחד לא רוצה לשמוע את המילים "אתה מפוטר", ואם בכל זאת נפלה בחלקו של מישהו הזכות המפוקפקת של להיות מפוטר, הרי שהוא ודאי יעדיף לשכוח מהחוויה הזו מהר ככל שניתן.

לכל המאמרים >>

שאלות ותשובות – פיטורין

מהם פיטורין שלא כדין?

תשובה: פיטורים שלא כדין, הם פיטורין של עובד עקב סיבות...

האם ניתן לפטר עובדת אשר הולכת לטיפולי פוריות?

תשובה: החוק לא מתיר למעסיק לפטר עובדת שנעדרת מעבודתה...

האם נדרשת התרעה לפני פיטורין?

תשובה: כיום החוק מחייב לערוך שימוע לעובד לפני הפיטורין (ראה...

לכל השאלות והתשובות >>
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו