פורמט קורות חיים מנצח

 

חשוב לעבוד לפי פורמט קורות חיים סטנדרטי ומקובל. זה מקל על מי שקורא את קורות החיים שלך לאתר נקודות שהוא רוצה לברר וגם מראה על רצינות וסדר מצדכם. זכרו שמנהלת משאבי האנוש שקוראת ברגע זה את דף קורות החיים שלכם, עברה על ארבעים דפי קורות חיים ביום זה, ואם היא לא תדע למצוא במהירות היכן למדתם שזה מבחינתה אולי הקריטריון הכי חשוב, היא עלולה פשוט לעבור לדף המועמד הבא. לכן מומלץ להיעזר בכלי מקצועיים כמו הכלי שכאן בשביל לייצר קובץ סטנדרטי שאותו תוכלו לערוך בהתאם לצרכים שלכם. 

מאמרים אחרים שעשויים לעניין אתכם: קורות חיים לדוגמא, הכנת קורות חיים, דמי אבטלה
 
אז מהו פורמט קורות חיים מקובל:
 

 

 

פורמט קורות חיים כולל את החלקים הבאים:

 

 
נפרט בהרחבה על כל חלק וחלק
 

פרטים אישיים 

מטרת חלק שהוא תמיד הראשון בפורמט קורות חיים, לספק "תעודת זהות" מהירה עליכם ודרך ליצירת קשר
שם: כאן עליכם לתת שם מלא
תאריך לידה: נהוג לרשום תאריך לידה באנגלית. אתם יכולים לצרף (לא במקום) תאריך עברי אם אתם שומרי מסורת וזה חשוב לכם
ארץ לידה: אם בשדה זה רשמתם ארץ אחרת מלבד ישראל, עליכם להוסיף תאריך עלייה לארץ.
תאריך עלייה לארץ: בשדה זה רשמו תאריך עלייה לארץ. אין טעם בשדה זה אם אתם ילידי הארץ.
כתובת: שימו לב ששדה זה ישמש להתייחסות מקום העבודה שיודע כי הוא נדרש לשלם לכם הוצאות נסיעה. אם אתם מגישים מועמדות למשרה במיקום מרוחק, ציינו במכתב המקדים כי אתם מוכנים לנסיעות (כדי לא להרתיע את מקום העבודה הפוטנציאלי).
קשר: בשדה זה רושמים מספר טלפון בבית ונייד וכתובת דואר אלקטרוני. אם קורות החיים שלכם דלילים, אתם יכולים לפצל שדה זה לשניים או שלושה שדות כדי "לתפוס מקום בדף".
מצב משפחתי: אפשר להוסיף אך לא חובה. מי שנשוי עם ילדים הדבר לרוב מעיד על מחויבות שלו לעבודה מאחר ויש לו כנראה משכנתא על ראשו ולכן מעסיקים מעריכים שיהיה שקול ולא יעזוב עבודה במהירות רבה. מאידך הורה לילדים ובמיוחד אם, יכולים להניח כי זמנו מוגבל ולא יעבוד עד שעות מאוחרות מדי כשגרה (מה שלצערנו הכרחי בחלק מהעבודות). 
 

השכלה

שדה זה מתאר השכלה תיכונית ואקדמאית. אם אתם בוגרי דוקטורט, אין טעם לספר שלמדתם במגמה ריאלית בתיכון, זה ייראה כחוסר הבדלה בין עיקר לתפל. אם אין לכם השכלה אקדמאית, ציינו כאן את ההשכלה התיכונית שרכשתם ובכלל זה קורסים שונים שלקחתם (יש הנוהגים להפריד בין השכלה בשדה אחד, וקורסים בשדה אחר, וזה לגיטימי בהחלט).
הפורמט המקובל לפורמט קורות חיים, הוא ציון שנים מימין לפי המאוחר קודם (התואר השני לפני התואר הראשון) ומשמאל סוג התעודה והמוסד ממנו נלקחה:
שנת התחלה-שנת סיום     תואר/תעודה, מקום הלימודים.
למשל:
2001-2004       תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים. האוניברסיטה העברית.  
 

עבודה וניסיון מקצועי

זהו השדה החשוב ביותר לרוב המועמדים והינו הבסיס לכל פורמט קורות חיים. ישנם מספר אופנים מקובלים לכתיבת קורות חיים באיזור זה.
כתיבה בפורמט תמציתי
כתיבה בפורמט תמצית מציינת את שנות העבודה, המקום והתפקיד בשורה עד שתיים קצרות לכל מקום עבודה.
כתיבה בפורמט נרחב
כתיבה בפורמט נרחב מציינת בנוסף את תחומי האחריות שהיו בתפקיד ואף הישגים שקצרתם בעבודה.
מאחר ורצוי לכתוב דף קורות חיים בן עמוד אחד אתם צריכים להחליט בין שתי החלופות. באופן עקרוני כתיבה נרחבת עדיפה על כתיבה תמציתית והינה מכירתית יותר. המלצתנו: בחרו בכתיבה תמציתית אם לאחר שהורדתם את הפרטים התפלים בקורות החיים שלכם, עדיין נותר לכם מסמך בין עמוד וחצי ובחרו בכתיבה נרחבת ביתר המקרים.
דוגמא לכתיבה תמציתית:
2005- היום        חברת "כהן וכהן אסטרטגיה ושיווק". – מנהל פרויקטים.
דוגמא לכתיבה נרחבת:
2005- היום        חברת "כהן וכהן אסטרטגיה ושיווק". – יועץ אסטרטגי, במסגרת התפקיד:
           ניהול צוות העובדים במחלקת השיווק
           קביעת אסטרטגיה שיווקית
           ניהול המוצרים ותקציב הפרסום
           יצירת שיתופי פעולה עסקיים
 
אתם לא חייבים לכתוב כל מקום עבודה שעבדתם בו, אך שימו לב כי מראיינים מחפשים "חורים" בזמן העבודה שלכם ואם אתם מנסים להעלים מקום עבודה בו הייתם שנתיים, כי רבתם עם הבוס, סביר שרק תחמירו את החדש אם תעלימו את מקום העבודה. עדיף להכניס מקום עבודה בו עבדתם זמן רב ולא להכניס מקומות עבודה בהם הייתם זמן מועט במיוחד (אלא אם יש לכך הסבר טוב).
זמן העסקה אפשר לציין בשנים (2005-2009) או בשנים וחודשים (04/2005-06/2009). היתרון בשיטה הראשונה הוא שהזמנים נראים ארוכים יותר (אם עבדתם מחודש דצמבר עד ינואר, כלומר רק חודשיים, זה יכול להיראות כשנתיים). היתרון בשיטה השניה הוא שהיא מדוייקת יותר ולכן יוצרת אמינות רבה יותר. המלצתנו היא להיות אמינים ולא ליצור מצג שווא באופן שיטתי ולכן אם עבדתם תקופות ארוכות במקומות עבודה ולא היו לכם תקופות ארוכות של אבטלה שאתם לא מרגישים נוח עימן, כדאי לציין חודשים כדי להבליט זאת. אם אתם רוצים קצת לטשטש את התקופות ולהציג שנה וחצי כשנתיים ולהעלים את החודשיים שטיילתם במזרח, זה בסדר כל עוד זה לא מוגזם ושיטתי, וגם צפו כי עשויים לשאול אתכם ברמת החודשים בראיון העבודה עצמו.
לאחר שאתם ממלאים שדה זה, ומאחר והוא החשוב ביותר, ודאו כי לא רשמתם יותר מדי מקומות עבודה שמעידים על תזזיתיות וכי לא רשמתם את הסיבה לעזיבת מקום העבודה (זה לא מקובל ורק מעורר שאלות). 
 

שליחויות והתנדבויות

אם יש לכם נסיון בהתנדבויות או שליחויות. אתם יכולים להכניסו כאן כקטגוריה נפרדת. יש המכניסים התנדבות קטנה תחת שונות ויש המתעלמים מכך לחלוטין בקורות החיים. אם קורות החיים שלכם דלילים אך יש לכם רקע בהתנדבויות, כדאי לכם להכניסו כקטגוריה נפרדת. גם אם מקום העבודה העתידי שלכם מחשיב התנדבות (לדוגמה אם אתם מתראיינים לעמותה או ארגון ציבורי), כדאי להפריד ולתת להתנדבויות מקום משלהן. התנדבויות כוללות גם שליחות במחנה קיץ, הצטרפות כמלווה לפרויקט תגלית או כל דבר אחר שעשיתם שלא על מנת לקבל כסף, גם אם עשיתם אותו בשביל הכיף. התנדבות לשירות לאומי יש להכניס במקום שירות צבאי ולא כאן. 
 

שרות צבאי

ציינו את השנים שבהן שירתתם מימין בדומה לדרך הצגת מקומות עבודה קודמים. ציינו יחידה או חייל אם היחידה סודית ותפקיד. וסיימו בדרגה במילואים או בשחרור (ציינו הדרגה הגבוהה יותר). אם עברתם קורסים שונים ובדגש על קורסים פיקודיים, ציינו אותם כאן שכן הדבר מעיד על מנהיגות ויכולת ניהול שרלוונטים באזרחות.
למשל:
2011- 2013      מדור נפקדים, חיל הים – אחראית מבנה ודיור קצינים. שחרור בדרגת סמלת  
 

שליטה במחשבים

סעיף זה הפך רלוונטי מאוד בשנים האחרונות. ציינו כאן את רמת השליטה שלכם בתוכנות ובמערכות הפעלה. אנשי מחשבים צריכים להקפיד על סעיף זה ולציין בו שליטה בחומרה ובשפות תכנות. הדרך המקובלת היא רישום רמת השליטה והתוכנה והמהדרין מוסיפים גרסאות (למרות שזה לא נחוץ).
למשל: שליטה טובה בתוכנות office ומערכות הפעלה Windows, Linux. תכנות בשפות ג'אווה, C++.
 

שפות

ציינו את השפות שאתם מדברים ואת מידת בקיאותכם בהן בקריאה, כתיבה ודיבור. אל תצטנעו. אם אתם מבינים היטב ספרדית ולו מטלנובלות, ציינו זאת: ספרדית ברמה בסיסית.
 

שונות

זה המקום לציין התנדבויות אם לא ציינתם אותן קודם. יש הנוהגים להוסיף תחביבים, זה מקובל יותר בחו"ל מבארץ וכדאי לציין רק אם רלוונטי (למשל הטסת טיסנים, אם אתם מתראיינים לתפקיד בחברת אווירונאוטיקה). יש המאחדים את הסעיפים על שליטה במחשבים ושפות ומכניסים אותם כאן יחדיו.
רבים נוהגים להוסיף תחת סעיף זה גם את המשפט "המלצות יימסרו לפי דרישה" (בהנחה שאכן יש לכם המלצות או טלפונים של ממליצים כמובן).
 
אם אתם מחפשים עבודה, כדאי לכם למקד מאמצים באתר אחד המרכז את כל המידע, דוגמת זה גם אם מבקשים כמה שקלים להרשמה, הרווח אם תמצאו משרה טובה לפני אחרים, בלתי ניתן להשוואה. בידקו עכשיו!

 צריכים קו"ח באנגלית? לחצו

אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו