הכנת קורות חיים נכונה

מאמר זה סוקר כיצד באמצעות מענה על ארבע שאלות פשוטות, הכנת קורות החיים שלכם תהיה מהירה ואפקטיבית למשרה שאתם מעוניינים בה.
מאמרים אחרים שעשויים לעניין אתכם: קורות חיים לדוגמא, דמי אבטלה
 

הכנת רשימת התכונות הנדרשת בקורות חיים אידיאלים והתכונות החיוביות שלכם

לפני שאתם ניגשים לכתיבת קורות החיים, רשמו על דף נייר (או הקלידו ישירות במחשב) את התשובות לשאלות הבאות:
  1. מהי המשרה אליה אני מגיש מועמדות
  2. אילו תכונות מחפשים למשרה כזו
  3. מהן התכונות החיוביות שלי
  4. למה אני הכי מתאים לחברה ולמשרה זו (הן מבחינת תכונות אופי והן מבחינת ידע ונסיון)
 
התשובות לשאלות יכולות להיראות למשל כך:
  1. אני מגישה קורות חיים למשרת מזכירה
  2. כנראה שלמזכירה מחפשים תכונות של סדר, יכולת חלוקת קשב, נאמנות, יסודיות
  3. אני מצחיקה, אני לא נלחצת בקלות, אני אסרטיבית
  4. זהו החלק החשוב ביותר בו אנו עושים התאמה בין מה שדורשים במשרה ומה שיש לנו ואנו מתאמצים לראות מה עשינו בעבר שרלוונטי ומה בנו מתאים למשרה. אם אני מצחיקה זה אומר שאני מרגישה נוח בחברה ולכן כדאי לרשום "יחסי אנוש טובים". אם אני לא נלחצת בקלות, זה רלוונטי ולכן כדאי לרשום בתהליך הכנת קורות החיים "רגועה בעבודה", אסרטיביות אולי פחות רלוונטית כאן, אז אולי לא נציינה למשרה זו (אפשר בכל זאת כי זו תכונה חיובית, אבל זהו לא הדגש). כדאי לציין שהייתי פקידה בחמ"ל בצבא, כי זה דומה למזכירה בהקשר של חלוקת קשב. כדאי לציין שהייתי אחראית על הדרכה בצבא, כי זה מראה על ארגון, אחריות וסדר שמחפשים במשרה זו.
 

התאמת קורות החיים לדרישות התפקיד

כעת לאחר שכתבתם את כל אלו על דף, נסחו את קורות החיים שלכם בהתאם לפורמט קורות חיים סטנדרטי. ודאו כי התכונות החיוביות הרלוונטיות שלכם מקבלות ביטוי ומחקו בעת הצורך (אם קורות החיים הופכים ארוכים מדי) מה שלא נראה לכם חשוב למשרה זו.
ודאו כי השימוש שאתם עושים במילים הוא זהה ככל האפשר לנוסח מודעת הדרושים ודרישות התפקיד של המשרה. אם מחפשים מזכירה, רשמו שעבדתם כמזכירה. אם מחפשים מנהלת אדמיניסטרטיבית, רשמו שזה מה שעשיתם (בהנחה שזה יכול להיחשב כך). כך ההתאמה תהיה טובה יותר. יש הרבה מושגים מקבילים (למשל יועץ עסקי, יועץ ניהולי, יועץ אסטרטגי) ובחירה נכונה בתיאור בשלב הכנת קורות החיים, תגרום למי שקורא את דף קורות החיים שלכם להרגיש שאתם בדיוק מה שחיפש.
 

וידוא כי קורות החיים משדרים את מה שרציתם

בקשו מחבר או בן זוג לקרוא את קורות החיים ולהגיד מה שתי הסיבות שבגללן כדאי לקבל אתכם לעבודה לפי זה. אם התשובה מדוייקת לפי מה שרציתם כי יבלוט בקורות החיים (יצירתיות, נאמנות, נסיון רלוונטי וכדומה), הצלחתם. אם לא, התאימו מחדש את קורות החיים או במקרה הצורך, הוסיפו בנימה אישית למכתב המקדים את מה שלא הצלחתם להציף בעת הכנת קורות החיים.
 

איך להחליט בין הכנת קורות חיים באנגלית או בעברית

בישראל נהוג להכין קורות חיים בעברית. הכנת קורות חיים באנגלית רלוונטית למשרה בחו"ל או לארגון בינלאומי בישראל שדרש מראש קורות חיים באנגלית. קורות חיים באנגלית לארגון ישראלי עשויים להיתפס כמוגזמים או "לא קשורים" וגם להקשות על מי שקורא אותם בהבנתם (לא כל מנהלי משאבי האנוש הם דוברי אנגלית אוקספורדית).
אם אתם מגישים מועמדות דרך חברת כח אדם, התקשרו ושאלו אותם באיזו שפה להגיש קורות חיים, במקרה שאינכם בטוחים.
אמנם גם אם תשלחו קורות חיים בעברית, ארגון רציני יאותת לכם לשלוח קורות חיים באנגלית במידת הצורך, אך אם פירוט המשרה היה באנגלית, כדאי לשלוח קורות חיים באנגלית מלכתחילה.
 
אם אתם מחפשים עבודה, כדאי לכם למקד מאמצים באתר אחד המרכז את כל המידע, דוגמת זה גם אם מבקשים כמה שקלים להרשמה, הרווח אם תמצאו משרה טובה לפני אחרים, בלתי ניתן להשוואה. בידקו עכשיו!

 

אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו