אין כל חובה לספר למעסיק על היותך הרה בעת ראיון עבודה

הריון עבודה - ראיון עבודה


סקירת פסיקה מאת עו"ד רחל שחר *

נשים רבות מתלבטות, האם מחובתה של אישה הרה המגיעה לראיון עבודה, לספר למעביד על מצבה? האם מדובר בחוסר אמינות או התנהלות סבירה בשוק העבודה הנוכחי? בית הדין לעבודה פסק כי במהלך ראיון עבודה אין כל חובה לספר למעסיק על ההריון.


פסיקה העוסקת בפיטורי אישה בהריון

ביה"ד לעבודה, כב' השופט יצחק לובוצקי, עב 3662/05 ארביב נ' פואמיקס בע"מ עסק בסוגיה זו. התובעת עבדה אצל המעביד כמזכירה ופוטרה לאחר תקופה של 4 חודשים, ב- 30.4.04, בהיותה בחודש החמישי להריונה. התובעת טענה כי פוטרה ימים ספורים לאחר שהודיעה למעבידה על הריונה ולכן ניתן להסיק כי פוטרה עקב הריונה ומשכך ביקשה פיצוי. לחילופין טענה התובעת ל"חוסר תום לב" מצד המעביד, דבר המחייב על פי ההלכה פסיקת פיצוי כספי. המעביד הכחיש טענות אלה של התובעת וטען כי סיבת הפיטורים היתה תפקוד לקוי של התובעת.
 

התובעת אשר הייתה בהריון בעת פיטוריה, זכתה

ביה"ד לעבודה פסק לטובת התובעת בפיטורים שלא בתום לב. ביה"ד הסתמך על עדותו של עד ההגנה בה הוא סיפר כי המעביד יזם את הפיטורים בשל הכעס הרב שהיה לו כלפי התובעת, אשר העזה שלא לספר לו על דבר הריונה, עם קבלתה לעבודתה.
ביה"ד לא קיבל את טענת הנתבע וקבע כי התובעת לא פוטרה רק בשל תפקוד לקוי אלא פוטרה רק לאחר גילוי דבר הריונה למעביד. על כן ניתן ללמוד מכך כי גם אם היו נסיבות נוספות לפיטורי התובעת, סיבת אי גילוי ההריון במהלך ראיון העבודה היא אחת מהסיבות לפיטורין ואפילו אם סיבה זו לא היתה החשובה מכולם, די בכך כדי לקבוע כי מדובר "בפיטורים בחוסר תום לב" המזכים בפיצוי של ממון.
 

החוק לא מחייב אישה בהריון להודיע עליו בראיון עבודה

ביה"ד קבע כי מאחר ואין החוק מחייב אישה לדווח למעביד על תחילת הריון בעת מועמדות לעבודה, ממילא נאסר על מעביד לדרוש מהעובדת גילוי הריונה בעת "ראיון הקבלה לעבודה". על כן לא היתה חובה על התובעת לגלות למעביד על תחילת הריונה ודבר זה לא יחשב כהתנהגות בחוסר תום לב מצד התובעת.
המעביד מצידו לא היה אמור לשקול את התנהגות התובעת (בכך שבחרה שלא לספר על הריונה) בהחלטתו האם לפטרה. במידה והמעביד בכל זאת שקל  פיטורין בשל הריון, די בכך כדי לקבוע כי המעביד פיטר את התובעת ב"חוסר תום לב".
ביה"ד פסק לתובעת פיצויים מכח הפרת העיקרון הכללי של השוויון, עקב התנהגות חסרת תום לב של המעביד המפרה את "עיקרון השוויון" בסך של 20,000 ש"ח כפיצוי בגין "פיטורים שלא כדין" שנעשו בחוסר תום לב, וכן סכום נוסף של 3,000 ₪ בצרוף מע"מ כשכ"ט עו"ד.
 
* הכותבת הינה עו"ד לדיני עבודה ומשפט אזרחי מסחרי, אין באמור במאמר משום ייעוץ משפטי.
 

מאמר רלוונטי נוסף: דמי אבטלה לנשים בהריון

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
אם אתם מחפשים עבודה, כדאי לכם למקד מאמצים באתר אחד המרכז את כל המידע, דוגמת זה גם אם מבקשים כמה שקלים להרשמה, הרווח אם תמצאו משרה טובה לפני אחרים, בלתי ניתן להשוואה. בידקו עכשיו!

 

 

מאמרים מרכזיים – כתיבת קורות חיים

לוחות דרושים

לוחות דרושים באינטרנט

סקירה מלאה של אתרי הלוחות המובילים בישראל, אתרים בתשלום ואתרים חינמיים

שליחת קורות חיים

שליחת קורות חיים - הפצת קורות חיים

קיימים שירותים לשליחת קורות חיים למיגוון רחב של חברות השמה וכח אדם. רשימת אתרים וקשר לחברות עצמן.

איך לכתוב קורות חיים

איך לכתוב קורות חיים

כיצד להבליט את הישגיכם ולהצניע את כשלונותיכם, ליקטנו מכמה דוגמאות לקורות חיים את הטיפים המרכזיים

לכל המאמרים >>

שאלות ותשובות – כתיבת קורות חיים

איך רושמים קורות חיים?

תשובה: לשאלה איך רושמים קורות חיים, יש תשובה מצחיקה...

איך עושים קורות חיים אפקטיבים במהירות?

תשובה: אמנם החיפזון מן השטן, אך בהחלט אפשרות לעשות קורות...

כיצד כותבים קורות חיים מצויינים?

תשובה: בכדי לכתוב קורות חיים מצויינים, כדאי שיהיו לכם...

לכל השאלות והתשובות >>
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו