שאלות ותשובות – דמי אבטלה

דמי אבטלה
מי זכאי לדמי אבטלה?
אני לומד באוניברסיטה, האם אני יכול לקבל דמי אבטלה?
מי נותן דמי אבטלה וכיצד ניתן לבקשם?
מי מוגדר מובטל?
מהי לשכת אבטלה?
מי מחליט מטעם ביטוח לאומי דמי אבטלה?
היכן צריך לחתום אבטלה?
כיצד מגישים תביעה לדמי אבטלה?
איפה חותמים אבטלה?
מהו חישוב זכאות לדמי אבטלה? מי מקבל זכאות ביטוח לאומי לאבטלה?
מהי תקופת הכשרה לקבלת דמי אבטלה?
מתי מקבלים דמי אבטלה לעצמאים?
מהו גובה דמי אבטלה שמקבלים?
כמה ימים צריך לעבוד לפני בכדי לקבל דמי אבטלה?
איך מקבלים דמי אבטלה?
האם ניתן לקבל דמי אבטלה בעיר אחרת מהעיר שרשומה בתעודת זהות?

מי זכאי לדמי אבטלה?

 מי זכאי לדמי אבטלה? התשובה לשאלה זו מורכבת שכן לא כל מי שהפסיק את עבודתו מוגדר כזאי לדמי אבטלה.
ישנם שלושה תנאים לקבלת דמי אבטלה: הגדרה כמובטל על ידי לשכת התעסוקה, הימצאות בטווח הגילאים המתאים שהינו כעיקרון 20- 65 (למעט מקרים מיוחדים) והשלמה של תקופת אכשרה – תקופה של כמה מאות ימים שבהם עבדתם לפני שהפכתם מובטלים הנדרשת למי שמבקש דמי אבטלה.
להרחבה בנושא זה, כדאי לקרוא את המאמר זכאות דמי אבטלה
 

 

 

לראש הדף

אני לומד באוניברסיטה, האם אני יכול לקבל דמי אבטלה?

כעיקרון סטודנטים שלומדים באוניברסיטה ואינם יכולים לעבוד במשרה מלאה לא זכאים לדמי אבטלה. קיימים מקרים מיוחדים שבהם ניתן לבקש דמי אבטלה בחופשת קיץ או אם אתם פוטרתם מעבודה במהלך הלימודים וביכולתכם לעבוד במשרה מלאה.

 

 

לראש הדף

מי נותן דמי אבטלה וכיצד ניתן לבקשם?

דמי אבטלה ניתנים בלשכת התעסוקה בה עליך להתייצב מייד לאחר פיטוריך ולבקש דמי אבטלה. תפקידה של לשכת התעסוקה איננו לחלק דמי אבטלה כי אם למצוא לך תעסוקה ולכן עליך להיראות נכון למצוא תעסוקה. לפני שאתה מגיע ללשכת התעסוקה עליך להגיע למוסד לביטוח לאומי באיזור מגוריך ולהגיש תביעה לדמי אבטלה.

 

 

לראש הדף

מי מוגדר מובטל?

אדם מובטל הוא אדם אשר רשום בלשכת התעסוקה כמחוסר עבודה והוא מתייצב בה בצורה סדירה לפי הימים שהוא נדרש ושלא נמצאה לו עבודה המתאימה לכישוריו והשכלתו על ידי הלשכה. במילים פשוטות, לא כל מחוסר עבודה מוגדר כמובטל ויש צורך בהכרה של לשכת התעסוקה בכך.

 

 

לראש הדף

מהי לשכת אבטלה?

המונח לשכת אבטלה למעשה לא קיים כלל. סביר להניח שאתם מתכוונים ללשכת התעסוקה. לשכת התעסוקה היא הלשכה המטפלת במובטלים ודמי אבטלה. בכדי לקבל דמי אבטלה יש להגיע ללשכה לעבור רישום המכיר בכם כמובטלים ולחתום על דמי אבטלה.

 

 

לראש הדף

מי מחליט מטעם ביטוח לאומי דמי אבטלה?

דמי אבטלה נקבעים על ידי לשכת התעסוקה בהתאם לכללים שנקבעו עם ביטוח לאומי. בכדי לקבל דמי אבטלה יש לגשת ללשכה ולהצהיר על הפסקת תעסוקתכם. דמי אבטלה הם למעשה סכומים הניתנים למי שהיה מבוטח בביטוח לאומי. הכספים שהפרשתם כמועסקים הופרשו לביטוח אבטלה וכעת אתם ממשים את זכותכם לדמי אבטלה מטעם הביטוח. הדבר דומה למי שביטח את רכבו וכשרכבו נפגע תובע כספים מהביטוח. על כן הרגישו נוח לבקש דמי אבטלה שכן אתם משלמים לביטוח (לאומי) בהיותכם שכירים בדיוק עבור מקרים אלו. עצמאים נוטים לכעוס על כך שאין ביטוח אבטלה עבורם, שכן הם גם כן מפרישים כספים עבור ביטוח לאומי אך לא מקבלים דמי אבטלה.

 

 

לראש הדף

היכן צריך לחתום אבטלה?

 

אם ברצונכם לחתום אבטלה משמע אתם רוצים להיות מוכרים כמובטלים. לפני שאתם יכולים לחתום אבטלה, עליכם להגיע ללשכה ולמלא טפסים המעידים על פיטוריכם. במידה ואתם זכאים לדמי אבטלה, פקידי הלשכה יקבעו לכם ימים לחתום אבטלה בהם ותידרשו להגי לשם כך ללשכה. למעשה אינכם מגיעים ללשכה בכדי לחתום אבטלה כי אם בכדי למצוא תעסוקה. המונח לחתום אבטלה מציין את הפעולה שנעשית בלשכה המצהירה כי הגעתם ללשכה בכדי לקבל תעסוקה ובהיעדר אחת כזו המתאימה לכם, קיבלתם דמי אבטלה. לחצו כאן לרשימת מיקומים וטלפונים של לשכת התעסוקה

 

 

לראש הדף

כיצד מגישים תביעה לדמי אבטלה?

 

תביעה לדמי אבטלה יש להגיש בסניפים של המוסד לביטוח לאומי באמצעות טופס תביעה לדמי אבטלה. אם תאושר התביעה לדמי אבטלה שהגשתם, לא תידרשו למלא תביעה זו שוב ותעברו לטיפול לשכת התעסוקה. לשכת התעסוקה (או אם אתם עוברים הכשרה מקצועית, מרכז ההכשרה) תעביר למוסד לביטוח לאומי אישור חודשי הכולל את מספר ימי האבטלה שנרשמו לכם והמוסד לביטוח לאומי יעביר לכם את דמי האבטלה. להורדת טופס תביעה לדמי אבטלה

 

 

לראש הדף

איפה חותמים אבטלה?

 

אבטלה חותמים בלשכת התעסוקה. לפני שמגיעים ללשכת התעסוקה יש להגיש תביעה במוסד לביטוח לאומי. כלומר לפני שאתם שואלים איפה חותמים אבטלה? עליכם לשאול איך מקבלים דמי אבטלה? התשובה לשאלה זו הינה: יש להגיש טופס תביעה במוסד לביטוח לאומי וזה יפנה אתכם ללשכת התעסוקה. כעת עליכם לשאול את עצמכם כיצד מגישים תביעה לדמי אבטלה. בדיוק בשביל זה קיימת שאלה בעמוד זה ותשובה לשאלה. עיינו בה תחילה.

 

 

לראש הדף

מהו חישוב זכאות לדמי אבטלה? מי מקבל זכאות ביטוח לאומי לאבטלה?

 

חישוב זכאות לדמי אבטלה הוא התהליך שבו מבצעים חישוב הכולל את הסכום היומי הקובע ( לפי ביטוח לאומי) ואחוז מסוים מהשכר הקודם שלך לפני האבטלה. ישנה תקרה יומית שלא ניתן לקבל דמי אבטלה גבוהים ממנה.
זכאות ביטוח לאומי לדמי אבטלה לא ניתנת לכל אדם ויש לעמוד במספר קריטריונים דוגמת גיל, תקופת אכשרה עד.
להרחבה, קראו המאמר חישוב דמי אבטלה או זכאות דמי אבטלה
לראש הדף

מהי תקופת הכשרה לקבלת דמי אבטלה?

למעשה המונח הנכון איננו תקופת הכשרה אלא תקופת אכשרה. בכדי לקבל דמי אבטלה לא מספיק שיפטרו אותך מעבודה, נדרש כי תשלים תקופה מסויימת בתור מועסק לפני שפיטרו אותך. המטרה היא שאנשים לא יועסקו ויפוטרו לחליפין ויקבלו דמי אבטלה בכל פעם, מבחינת המדינה, דמי אבטלה צריכים להיות מוענקים אחת לכמה שנים לכל היותר. בכדי שתקופה תהיה מוגדרת תקופת אכשרה, נדרש כי תהיה מועסק לפחות 360 יום מתוך 540 הימים שלפני מועד הפיטורין שלך. יחד עם זאת, יש הקלות לעיתים, למשל חיילים משוחררים לא נדרשים לתקופת אכשרה שכן למעשה הם "היו מועסקים" בצבא לפני השחרור (הפיטורין).

לראש הדף

מתי מקבלים דמי אבטלה לעצמאים?

 

למעשה עצמאים כלל אינם מקבלים דמי אבטלה. הרבה מאוד לחצים הופעלו על האוצר לאשר דמי אבטלה לעצמאים, אך נראה כי הפחד ממניפולציות לצד ההשלכות הכלכליות של מתן דמי אבטלה לעצמאי מונעים את החקיקה לטובת הענין. הסייג לנושא הוא לגבי עצמאי אשר מועסק כשכיר ומפוטר מעבודתו כשכיר. במקרה שכזה (ובהנחה שעמד בכל התנאים של זכאות לדמי אבטלה) הוא זכאי לקבל דמי אבטלה כשכיר.
לראש הדף

מהו גובה דמי אבטלה שמקבלים?

 

גובה דמי אבטלה נקבע לפי אחוז מהשכר שהרווחת ו-"הסכום היומי הבסיסי" אשר נקבע על ידי המוסד לביטוח לאומי. בכל מקרה ישנה תקרה אשר גובה דמי האבטלה לא יכול להגיע מעבר אליה.
גובה דמי אבטלה למי שהרוויח שלושת אלפים ₪ בחודש הוא כ- 1,800-2,400 תלוי בגיל. למי שהרוויח 10,000 ₪ בחודש, גובה דמי אבטלה הינו בין 4,246 ₪ ל- 5,481 ₪, תלוי בגיל (מבוגרים מעל גיל 28 מרווחים יותר – נתוני 2008). לחישוב מדויק יותר הביטו במאמרחישוב דמי ביטוח לאומי.
לראש הדף

כמה ימים צריך לעבוד לפני בכדי לקבל דמי אבטלה?

המוסד לביטוח לאומי דורש ממי שמבקש דמי אבטלה לעבוד תקופה מסויימת של ימים לפני בקשת דמי אבטלה. תקופה זו נקראת תקופת אכשרה. כעיקרון נדרשים שלוש מאות ושישים ימי עבודה מתוך חמש מאות וארבעים הימים שקדמו ליום הפיטורין (נכון ל- 2008). קראו את המאמרים השונים בנושא דמי אבטלה באתר זה בכדי להבין לעומק את זכויותיכם.

 

לראש הדף

איך מקבלים דמי אבטלה?

אם אתם שואלים את עצמכם איך מקבלים דמי אבטלה? הגעתם למקום הנכון!

דמי אבטלה מקבלים באמצעות הגעה ללשכת התעסוקה והגשת בקשה לדמי אבטלה. בכדי לקבל דמי אבטלה אתם צריכים להיות זכאים לדמי אבטלה לפי הגדרות המוסד לביטוח לאומי. בלשכת התעסוקה מקבלים דמי אבטלה אך דמי האבטלה יכולים לנוע בין עשרות שקלים למאות שקלים ליום. רצוי לקרוא את המאמרים הרבים באתר זה כדי להגיע מוכנים ולוודא שקיבלתם את הסכום שמגיע לכם.

לראש הדף

האם ניתן לקבל דמי אבטלה בעיר אחרת מהעיר שרשומה בתעודת זהות?

לצערינו לא, אבל יש חצי פיתרון. במקרה למשל שאתם רשומים בתעודת הזהות עדין כגרים אצל ההורים אבל בפועל גרים ביישוב אחר (ותודה לגולשת שעזרה לנו והמקרה הנ"ל מייצג אותה). עליכם לחתום בלשכת התעסוקה בירושלים ולא בלשכת התעסוקה בתל אביב. אולי זו ההזדמנות לעדכן בתעודת הזהות את מקום המגורים שלך כתל אביב, אזי תוכלו לחתום ביתר קלות על דמי אבטלה.

מעוניינים לשנות את הכתובת בתעודת הזהות? בדקו היכן נמצא משרד הפנים הקרוב אליכם

לראש הדף
 
אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו