קבלת דמי אבטלה לאחר לידה ובתקופת הריון

 

מאמר זה מפרט כיצד תוכלי לקבל דמי אבטלה בתקופת ההריון ולאחר הלידה.
 

אם את בהריון, אין זה שולל קבלת דמי אבטלה

 

הימצאות במצב של היריון איננה שוללת קבלת דמי אבטלה. ברם, ישנה השלכה ברורה של הריון על קבלת דמי אבטלה הנובעת מהקושי של אישה בהריון למצוא עבודה בתקופת זו. קושי זה מתגלה בשל חששם של מעסיקים רבים להעסיק עובדת שתצא בקרוב לחופשת לידה. הקושי הזה מתבטא בעיקר בכך שאשה בהריון אשר מוגדרות כמובטלת, תתקשה להתקבל לעבודה שאליה שלחה אותה לשכת התעסוקה. אם את מעוניינת להשתלב בעבודה ולהפסיק לקבל דמי אבטלה, עליך לדעת כי החוק אוסר על מעסיקים לשאול את המועמדת לעבודה בראיון אם היא בהיריון או מתכננת להיכנס להריון.

 

מי שמקבלת דמי לידה איננה זכאית לדמי אבטלה במקביל

 

בתקופה שלאחר הלידה היולדת מקבלת דמי לידה ולכן לא תהא זכאית לדמי אבטלה. באופן כללי, המוסד לביטוח לאומי נמנע ממענק שתי קצבאות מקבילות לאותו אדם, כפי שמשתמע ממקרה כזה.

 

מי שנמצאת בחופשה ללא תשלום לאחר הלידה איננה זכאית לדמי אבטלה

 

מי שבחרה לצאת לחופשה ללא תשלום לאחר הלידה (חל"ת) לא תהיה זכאית לקבל דמי אבטלה, במקרה שהיא יצאה לחופשה זו על דעתה ולא בכפיה על ידי המעסיק שלה. במקרה כזה, היא נתפשת על ידי לשכת התעסוקה כאדם  שיכול לחזור לעבודתו ולכן אינה נזקקת לסיוע הלשכה. יחד עם זאת, במקרים בהם האישה רצתה לחזור לעבוד לאחר החופשה, באותו המקום והמעסיק סרב, היא תהיה זכאית לתשלום דמי אבטלה, מרגע שחלפו לפחות תשעים יום ממועד יציאתה לחל"ת.

 

קבלת דמי אבטלה לאחר חופשת לידה תתבצע רק לאחר תשעים ימי המתנה

 

על מנת לקבל דמי אבטלה לאחר הלידה, היולדת צריכה להודיע על התפטרותה מעבודתה. במקרה כזה הסטטוס שלה מבחנית לשכת התעסוקה דומה לסטטוס של אדם שהפסיק את עבודתו מרצונו ועליו להמתין תקופה של תשעים יום לפני שיהיה זכאי לקבל דמי אבטלה.
למידע נוסף על תנאים לקבלת דמי אבטלה, כדאי לקרוא על זכאות לדמי אבטלה.

 

לסיכום, אם ברצונך לבקש דמי אבטלה לאחר הלידה, הזדרזי להתפטר

 

במקרה שבו את יודעת שלא תרצי לחזור למקום עבודתך לאחר הלידה. כדאי לך להתפטר ממקום עבודתך מיידית בתום חופשת הלידה. כך תוכלי להתחיל את צבירת תשעים ימי ההמתנה החל ממועד ההתפטרות, ותקבלי את דמי האבטלה מוקדם ככל האפשר.
חשוב לדעת גם כי כל מי שמתפטרת ממקום עבודתה במשך תשעת החודשים הראשונים לאחר הלידה "לצורך טיפול בתינוק", זכאית אף לפיצויי פיטורין ממקום עבודתה. כדאי להרחיב עוד בנושא במאמר פיצויי פיטורין לאחר הלידה.
 
באתר הדרך ישנם מאמרים נוספים בנושאי קריירה לנשים.
מזל טוב! שמו של תינוקך כבר מעודכן בתעודת הזהות? אם לא, בדקי היכן נמצא סניף משרד הפנים הקרוב אליך.
 
אם אתם מחפשים עבודה, כדאי לכם למקד מאמצים באתר אחד המרכז את כל המידע, דוגמת זה גם אם מבקשים כמה שקלים להרשמה, הרווח אם תמצאו משרה טובה לפני אחרים, בלתי ניתן להשוואה. בידקו עכשיו!
 

 

אודות   |   יצירת קשר   |   מפת האתר   |   קישורים   |   תקנון   |   פרסמו אצלנו